WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Wojskowy Scarabee od Arquus chwali się jazdą bokiem

Trudno nie odnieść wrażenia, że Arquus, będący pod skrzydłami firmy Volvo ewidentnie inspirował się amerykańskimi Humvee, ale może te są po prostu bezkonkurencyjne w swojej konstrukcji? Ważne jest jednak to, że wojskowy Scarabee (Scarabée) zawitał na tegoroczne Paris Air Show i wygląda na to, że był tym najdziwniejszym pojazdem wśród tegorocznych wojskowych projektów. 

Czytaj też: JLTV nie takim idealnym zastępcą dla Humvee w armii USA

Wcześniej Renault Trucks Defense, a teraz Arquus, jest głównym partnerem biznesowym francuskiego wojska, dla którego przygotował wspomnianego Scarabee (z francuskiego “chrząszcz”). Ten zadziwia przede wszystkim jednym – możliwością obracania się kół niezależnie od siebie, co w połączeniu z napędem na wszystkie koła, znacznie rozszerza jego zastosowania. Szybki obrót o 180-stopni? Na froncie, a zwłaszcza w ciasnych uliczkach zawsze jest w cenie. Jazda bokiem? Również robi swoje, a przede wszystkim wygląda po prostu fajnie:

Jednak pomimo tego, już na pierwszy rzut oka to już imponująca ciężarówka wojskowa. Mniejsza i lżejsza od amerykańskiego Humvee, została wyposażona w silnik wysokoprężny, dodatkowy silnik elektryczny, wieżyczkę karabinu maszynowego 12,7 mm, broń przeciwpancerną 30 mm, szereg systemów radarowych i system, który umożliwia zrzucenie go z powietrza.

Scarabee od Arquus może zastąpić lekkie pojazdy opancerzone Francji do 2025 roku.

Czytaj też: Ten opancerzony pojazd może wystrzelić rój zabójczych dronów

Źródło: Popular Mechanics