Reklama
aplikuj.pl

Wolne działanie komputera? Jak sprawdzić podzespoły pod upgrade.

Jak sprawdzić podzespoły pod upgrade

Nowoczesne komputery i laptopy najczęściej pozwalają na sprawną pracę przez kilka lat. W pewnym momencie jednak sprzęt może odmówić posłuszeństwa. Jeżeli zauważysz wolne działanie komputera, a praca na nim staje się udręką, masz dwa wyjścia. Pierwszym jest zakup nowego sprzętu o lepszych parametrach. Często jednak podobny efekt uzyskamy wymieniając niektóre podzespoły. Jak sprawdzić, czy to coś da? Które części warto wymienić na lepsze, aby przyspieszyć pracę komputera?

W tej sytuacji trzeba sprawdzić, czy komputer nadaje się do rozbudowy. Sprawdzenie podzespołów komputera zajmie Ci tylko kilka chwil: https://www.komputronik.pl/informacje/jak-sprawdzic-parametry-komputera/. Przekonasz się, jakie części są w nim aktualnie zamontowane. Zwróć uwagę na posiadaną płytę główną. Sprawdź znajdujące się na niej złącza, gniazda (np. socket procesora). Wiedząc już, jakie podzespoły obsługuje nasz sprzęt, wyszukujemy wśród nich te, które obecnie mamy w komputerze. Jeśli jesteśmy w stanie wymienić procesor na znacznie szybszy – odczujemy różnicę w wydajności. Pamiętaj też, że “wąskim gardłem” zwykle jest najsłabsza część w Twoim komputerze. Wymiana procesora może nie przynieść spodziewanych efektów, jeśli za wolną pracę komputera odpowiada przestarzały dysk lub mała ilość pamięci RAM. Trzeba jednak dobrze zaplanować przyszłe ulepszenia w komputerze. Do tego niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Można też oczywiście skorzystać z pomocy znajomego, czy doradcy w sklepie z częściami komputerowymi.

konfiguracja-komputera.jpg

Składam własny komputer! Czy warto robić to samemu, czy zlecić profesjonaliście?

Niewłaściwe podłączenie poszczególnych części komputera może spowodować ich zniszczenie. Zastanów się, czy na pewno chcesz samodzielnie składać komputer. Oczywiście, niektóre ulepszenia nie są zbyt wymagające, wymagają tylko odkręcenia kilku śrubek i podłączenia do złącza. Sposób, w jaki to zrobimy, można poznać na przykład dzięki filmikom instruktażowym w sieci. Sprawdź ile kosztuje złożenie komputera, często nie jest on wysoki, szczególnie jeśli zestawimy go z dość drogimi podzespołami komputerowymi. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, zleć to profesjonalistom dzięki temu zyskasz pewność, że twój nowy komputer będzie złożony poprawnie i działał tak jak tego oczekujesz.

Zlecając złożenie sprzętu dobranego np. poprzez konfigurator komputera PC, masz też pewność, że poszczególne części do siebie pasują, a Ty otrzymujemy też gwarancję poprawności działania.

Artykuł sponsorowany.