Reklama
aplikuj.pl

Jak dżety wpływają na ewolucję galaktyk i powstawanie gwiazd?

Korzystając z teleskopu ALMA, zespół astronomów był w stanie uzyskać obraz obłoków gazowych tworzących galaktykę oddaloną o 11 miliardów lat świetlnych. Owe obłoki są zaburzone na skutek dżetów pochodzących z supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum tej galaktyki.

Niektóre czarne dziury warunkują powstawanie dżetów, czyli szybko poruszających się strumieni złożonych ze zjonizowanej materii. Są one na tyle potężne, że mogą „rozdmuchiwać” obłoki gazu, co przekłada się na zmniejszenia tempa, w jakim powstają nowe gwiazdy. Tym samym, aby zrozumieć ewolucję galaktyk, konieczne jest zrozumienie interakcji pomiędzy tymi dżetami a obłokami.

Na podstawie obserwacji z teleskopu ALMA, naukowcy obserwowali MG J0414+0534. W centrum znajduje się tam supermasywna czarna dziura posiadająca bipolarne dżety. Dzięki analizie efektów grawitacyjnych wywoływanych przez tę galaktykę, astronomowi  mogli zrekonstruować obrazy ukazujące gazowe obłoki. W ten sposób udało się określić rozkład i sposób poruszania tych chmur oraz ich interakcje z dżetami.

Czytaj też: Czarna dziura w jednej chwili zniszczyła gromadę galaktyk

Okazuje się, że ich prędkość wynosi nawet 600 kilometrów na sekundę a niewielkie rozmiary zarówno dżetów jak i obłoków pozwalają przypuszczać, że znajdują się one na początkowej fazie ewolucji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News