Generalnie mądrość definiuje się jako posiadanie wiedzy, doświadczenia oraz możliwość dobrej oceny różnych rzeczy. Coraz bardziej popularną definicją mądrej oceny wśród filozofów oraz naukowców poznawczych jest: poznanie granic własnej wiedzy, zdawanie sobie sprawy z różnych aspektów życia i ich możliwości rozwoju, poznanie cudzego punktu widzenia oraz wyszukiwanie i przeglądanie przeciwstawnych punktów widzenia. Wiele osób uważa, że takie rzeczy napędzane są tylko przez funkcjonowanie poznawcze. Jednakże naukowcy opublikowali artykuł w Frontiers in Behavioral Neuroscience, w którym udowadniają, że także serce (dosłownie) odgrywa w tym ważną rolę.
Do swojej pracy naukowcy zakwalifikowali 150 studentów z University of Western Sydney, których średni wiek wynosił 25 lat. Uczestnicy wzięli udział w serii zadań, w tym w rozumowaniu społecznym oraz wydawaniu osądów. Musieli oni mówić swoje zdanie w sprawach społecznych, na których im mocno zależało, z perspektywy 1 oraz 3 osoby. Podczas tego, za pomocą EKG, było mierzone tętno uczestników. Jakie są wyniki? Otóż osoby z większą zmiennością tętna wydają oceny w mniej stronniczy sposób, podczas oceny z perspektywy trzeciej osoby. Podczas użycia perspektywy osoby pierwszej nie zauważono natomiast żadnego związku pomiędzy tętnem a osądem.
Prof. Grossmann komentuje:
Nasze badanie pokazują, że mądre rozumowanie nie zależy tylko od umysłu i funkcji poznawczych. Okazuje się, że ludzie z większą zmiennością tętna, które w stanie myśleć z oddalonego punktu widzenia, mają znacznie większą zdolność do mądrego rozumowania.
Jednakże nie jest to jednoznaczne z faktem, że ludzie z większą zmiennością tętna są mądrzejsi. Zależy to od chęci wykorzystania swoich funkcji poznawczych ale także posiadanych poglądów i umiejętności przezwyciężenia swojego egoizmu.
[źródło: medicalnewstoday.com, Zdjęcie: X0001P0054 via photopin (license)]