Reklama
aplikuj.pl

Wpływ padającego światła na metabolizm u glonów

Okrzemki (gromada jednokomórkowych glonów) odgrywają ważną rolę w globalnym klimacie i w jakości wody. Generują one około 1/4 tlenu w atmosferze ziemskiej oraz wykonują około 1/4 światowej asymilacji CO2 czyli przekształcania go do związków organicznych. Ich receptory światła odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Naukowcy z Leipzig University oraz Helmholtz Centre for Environmental Research odkryli, że niebieskie i czerwone światło wyczuwane jest przez fotoreceptory, które kontrolują przepływ węgla u okrzemków.

Doktor Christian Wilhelm mówi:

Okrzemki wykazują specjalną reakcję na światło i dostosowują swój metabolizm do zmieniających się warunków świetlnych w wodzie. Po raz pierwszy udało wykazać się, że receptory światła, które mierzą natężenie koloru niebieskiego lub czerwonego, nie tylko zmieniają transkrypcję genetyczną, ale także bezpośrednio kontrolują aktywność enzymów.

Szybka zmiana niebieskiego światła na czerwone nie wpływa na moc fotosyntezy, ale drastycznie zmienia metabolizm i to już w ciągu 15 minut. W ten sposób komórki, które wzrastały na czerwonym świetle, mogą być dalej uprawiane w momencie oświetlenia niebieskim światłem, ale nie będą już rosły . Ten wyłącznik może być używany do kontrolowania przepływu węgla do komórek. Badanie pokazuje nowe sposoby na biotechnologiczne kontrolowanie komórek.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie:  Leipzig Univerity