Reklama
aplikuj.pl

Jaki jest wpływ używania smartfona na sen?

W ramach badań opisanych na łamach Frontiers in Psychiatry, naukowcy przeanalizowali sylwetki ponad 1000 studentów z King’s College w Londynie.

Badacze próbowali znaleźć powiązania między używaniem smartfona w godzinach nocnych (oraz uzależnieniem od telefonu) a problemami ze snem. Uczestnicy eksperymentu mieli dokonać autodiagnostyki za pomocą ankiety składającej się z 10 pytań.

Kwestionariusz nawiązywał do przyzwyczajeń związanych ze smartfonami. Pytania skupiały się na generalnym używaniu tego typu urządzeń, nawykach dotyczących snu oraz porach dnia, w których dana osoba przestaje korzystać ze swojego telefonu. Okazało się, iż niemal 40% osób ankietowanych kwalifikowało się do miana uzależnionych.

Wpływ używania smartfona na sen może być znaczny i powodować wiele problemów

Wygląda na to, iż aplikacje regulujące natężenie światła emitowanego przez smartfony, choć częściowo skuteczne, nie zapewniają pełnej ochrony. Im późniejszą porą używamy telefonu, tym większe prawdopodobieństwo, że jesteśmy od niego uzależnieni. Naukowcy z Kings College London zauważyli także skargi ponad 60% uczestników badania narzekających na niską jakość snu.

Co ciekawe, nie widać większej zależności pomiędzy uzależnieniem od smartfona, a kłopotami ze snem. Prawie 69% osób z podejrzeniami uzależnienia od telefonu zgłosiło tego typu trudności, podczas gdy wśród pozostałych wskaźnik ten wyniósł 57%.