Reklama
aplikuj.pl

Wrak tego statku liczy ponad 200 lat. Naukowcy wyjaśnili, do kogo należał

Na dnie Zatoki Meksykańskiej odnaleziono mający 207 lat wrak statku wielorybniczego zwanego Industry. Dwumasztowy bryg miał około 20 metrów długości i jest związany z perypetiami potomków afrykańskich niewolników oraz rdzennych Amerykanów.

Odkrycie to odzwierciedla to, jak Afroamerykanie i rdzenni Amerykanie funkcjonowali w gospodarce oceanicznej, pomimo zmagania się z dyskryminacją i innymi niesprawiedliwościami. Jest to również przykład tego, jak ważne jest partnerstwo agencji federalnych i społeczności lokalnych w odkrywaniu i dokumentowaniu morskiej historii naszego kraju.

Rick Spinrad, NOAA

Czytaj też: Komputer wykrywa wraki statków. Jego skuteczność zachwyca

Pierwsze przesłanki co do istnienia wraku pojawiły się już w 2011 roku, a sześć lat później na miejsce wysłano pierwszy bezzałogowy statek. Z kolei 25 lutego do akcji wkroczyli eksperci działający na pokładzie Okeanos Explorer. Wykorzystując zdalnie sterowany pojazd przeprowadzili oni ekspertyzę dna oceanicznego w wyznaczonej lokalizacji.

Wrak najprawdopodobniej jest pozostałością po statku wielorybniczym Industry

Z dostępnych informacji można wywnioskować, iż naukowcy maja do czynienia z brygiem wielorybniczym zbudowanym w 1815 roku w Westport. Przez 20 lat statek służył on do polowań na wieloryby na Oceanie Atlantyckim, Karaibach i w Zatoce Meksykańskiej. 26 maja 1836 roku doszło jednak do silnego sztormu, który doprowadził do zatonięcia brygu. Co ciekawe, był on jedynym oficjalnie potwierdzonym statkiem wielorybniczym, który zatonął w Zatoce Meksykańskiej.

Czytaj też: Niezwykły wrak statku odnaleziony w zatopionym mieście Heraklejon

Artykuł z 17 czerwca 1836 roku, który opublikowano wtedy w Nantucket Inquirer and Mirror, sugeruje, iż załoga Industry została wyłowiona z morza przez inny statek z Westport, znany jako Elizabeth. Jej członkowie trafili z powrotem do Westport, co było dla nich dość fortunne, ponieważ zejście czarnoskórych osób na ląd w pobliżu miejsca zatonięcia zakończyłoby się dla nich aresztowaniem, a nawet niewolą. Dalsze badania w tej sprawie powinny dostarczyć więcej informacji na temat okoliczności, w jakich współpracowali ze sobą członkowie międzynarodowej i międzyrasowej załogi statku Industry.