WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Wrota do piekieł na środku pustyni. Tamtejszy ogień płonie już od 50 lat

Wrota do piekieł na środku pustyni. Tamtejszy ogień płonie już od 50 lat

Błąd popełniony w latach 70. spowodował, że powstały słynne Wrota do piekieł, zwane również derweze. Obszar ten płonie nieprzerwanie od niemal 50 lat.

Historia zaczęła się na terenie turkmeńskiej pustyni Kara-kum, która w 1971 roku stanowiła część Związku Radzieckiego. Sowieci poszukiwali pól naftowych i udało im się dotrzeć do czegoś, co uznali ogromne złoże ropy.

Czytaj też: Tajemnicze wycieki metanu. Naukowcy poszukują ich z kosmosu
Czytaj też: Teoria Alana Turinga wyjaśniła zagadkę tajemniczych pustynnych kręgów
Czytaj też: Jak powstały okrągłe wzory na pustyni w Peru?

Zaskoczenie pojawiło się, kiedy odwierty doprowadziły ich do kieszeni wypełnionej gazem ziemnym. Co gorsza, platforma wiertnicza zawaliła się, tworząc ogromny otwór, który istnieje do dzisiaj. W obawie przed niszczycielskim wpływem gazu na okoliczną ludność oraz dzikie zwierzęta, Sowieci postanowili… wypalić gaz.

Wrota do piekieł zapłonęły po raz pierwszy w 1971 roku

Ogień, według ich przewidywań, miał płonąć przez kilka tygodni, powodując rozwiązanie problemu. Problem w tym, że minęło 50 lat, a nagromadzony gaz nadal płonie. W międzyczasie struktura ta zyskała miano wrót do piekieł.

Czytaj też: Z Antarktydy w niewyjaśniony sposób wydostaje się metan. Jak wpływa na klimat?
Czytaj też: Metan odpowiada za ocieplenie klimatu. Co o nim wiemy?
Czytaj też: Kiedy ludzie zaczęli wykorzystywać ogień?

Pierwotnie odwiert miał ok. 70 metrów średnicy i 20 metrów głębokości, lecz jego zawalenie wywołało efekt domina, w wyniku powstały kolejne dziury. To z kolei spowodowało, że nagromadziło się jeszcze więcej gazu ziemnego, który w większości składał się z metanu. Gaz ten pochłania niemal cały tlen znajdujący się w powietrzu, dlatego znajdujący się na miejscu naukowcy chcieli go wypalić. Jak to się skończyło, widzimy po dziś dzień.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News