Naukowcy z miejscowości Kinokawa w prefekturze Wakayama w Japonii potwierdzili aktywność jąder komórkowych, które udało im się uzyskać z 28 000-letnich szczątków mamuta włochatego. Odkrycie to daje nadzieję na ewentualne wskrzeszenie wymarłego gatunku.
Wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Akiry Iritani, emerytowanego profesora z Uniwersytetu Kindai, zostały opublikowane w brytyjskim magazynie Scientific Reports. Badacze pobrali komórki z mięśni i szpiku kostnego z nogi „Yuki”, samicy mamuta włochatego odnalezionej w syberyjskiej zmarzlinie na północy Rosji w 2010 roku. Szczątki mierzącego 2,5 metra długości zwierzęcia zachowały się w dobry stanie, co umożliwiło pobranie próbek.
Mamut włochaty
Mamuty włochate żyły ok. 250 tysięcy lat temu na terenie Europy i Azji, a także Ameryki Północnej. Żywiły się przede wszystkimi roślinami stepowymi. Mierzyły od 2 do ponad 3 metrów wysokości, a ich masa wynosiła od 4 do 6 ton. Ciosy mamuta włochatego były potężne i potrafiły osiągnąć 5 metrów długości. Jednak zwierzęta używały ich głównie do odkopywania roślin spod grubej warstwy śniegu w czasie zimy. Gatunek wymarł prawdopodobnie ok. 13 tysięcy lat temu. Najdłużej zamieszkiwał dzisiejsze tereny Syberii. Co ciekawe szczątki mamuta włochatego znaleziono również na terenie Polski. Najwięcej kości należących do 86 zwierząt odkryto w pobliżu wzgórza św. Bronisławy w Krakowie.
Coraz bliżej celu
Naukowcy wyodrębnili jądra z każdej pobranej od Yuki komórki, która zawierała dziedziczne informacje biologiczne. Następnie wszczepili je do mysich oocytów. Potwierdzono zaobserwowanie wykazywanej przez jądra aktywności podobnej do tej, która zachodzi w komórce tuż przed jej podziałem. Zjawisko to było prawdopodobnie możliwe ze względu na zdolności mysich oocytów do regeneracji DNA.
Jednak ewentualne przywrócenie do życia mamuta włochatego będzie wymagało od komórek podziału i namnażania się. Niestety jak na razie zespołowi badawczemu nie udało się tego osiągnąć. W związku z tym jeżeli naukowcy uzyskają jądra komórkowe zachowane w lepszym stanie, być może będą w stanie doprowadzić do podziału komórkowego.
Nad wskrzeszeniem mamuta włochatego pracują naukowcy z Japonii i Korei Południowej, wykorzystując do tego technologię klonowania. Podobne badania prowadzone są również w Europie i USA. Jednak zachodni badacze stosują metod, polegających na modyfikacji genomów.