WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wspinający się po drabinie robot nie potrzebuje żadnych kończyn

Z jednej strony ten robot nie ma podejścia do takiego Atlasa, ale z drugiej już go przewyższa. Jaki bowiem robot jest dziś w stanie wspiąć się po drabinie? 

To swojego rodzaju robot-wąż, który wyszedł spod ręki naukowców z Uniwersytetu Elektro-komunikacji w Kioto. Jego pierwsza prezentacja odbyła się podczas międzynarodowej konferencji Inteligentnych Robotów i Systemów w Hiszpanii przed tygodniem. Gładka konstrukcja o wielu segmentach zdecydowanie odbiega od naszych wyobrażeń, ale sprawdza się w rzeczywistości, więc nie ma na co narzekać. Samą budowę całego robota przybliża krótki materiał wideo:

Tym robotem steruje się z użyciem tradycyjnego komputera osobistego i kontrolera PlayStation. Jego wicie się po drabinie zostało umożliwione zastosowanym rowkom imitującym stawy w naszym układzie szkieletowym. Pozwalają również nieustanną zmianę kształtu, co powoduje ruch zdolny właśnie do podciągania całego robota po szczeblach. Takie rozwiązanie ma znaleźć zastosowanie w ratownictwie, a dokładnie miejscach, w których poszkodowani mogli utknąć.

Czytaj też: Robot Atlas uprawia parkour!

Źródło: Popularmechanics