Reklama
aplikuj.pl

Wulkan na księżycu Jowisza może wybuchnąć każdego dnia

Loki Patera, jezioro lawowe o szerokości 200 kilometrów na najbardziej aktywnym wulkanicznie obiekcie w Układzie Słonecznym, było dość regularne w ciągu ostatnich kilku dekad. Naukowcy przypuszczają, że wkrótce dojdzie tam do erupcji.

Badacze nie są pewni, co napędza wybuchy Loki Patery, ale wiodące wyjaśnienie zakłada występowanie procesu zupełnie innego niż ten, który kryje się za typowymi erupcjami wulkanicznymi na Ziemi. Według przypuszczeń górna warstwa jeziora zestala się, a następnie opada do wciąż płynnej części znajdującej się poniżej. Co ciekawe, okresowość erupcji jeziora uległa zmianie na przestrzeni dziesięcioleci. Wybuchy następowały co około 540 dni ziemskich dni w latach 90. Na początku 2000 roku wyglądało na to, że regularność zniknęła, ale powróciła około 2013 roku – od tego czasu erupcje zdarzają się mniej więcej co 475 dni. Biorąc pod uwagę te wahania astronomowie nie chcą przewidywać daty erupcji z dokładnością co do dnia.

Czytaj też: Ta sonda fotografuje Jowisza bez opuszczania Ziemi

Wiele czynników wpływa na erupcje wulkaniczne, w tym szybkość dostarczania magmy, jej skład, rodzaj skały, na której spoczywa wulkan, pojawiające się w niej pęknięcia i wiele innych. Badacze uważają, że za swego rodzaju regularność Loki Patera odpowiadają interakcje grawitacyjne między Io i niektórymi z innych księżyców. Główną przyczyną jest jednak silne oddziaływanie grawitacyjne samego Jowisza.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Burze na Jowiszu wyrzucają amoniak z głębi atmosfery