Reklama
aplikuj.pl

Tykające bomby. Wulkany tuż przed erupcją – Top 10

Wulkany tuż przed erupcją
Na świecie jest wiele uśpionych "potworów"

W pobliżu Rejkiawiku doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall. Niebo zrobiło się czerwono-pomarańczowe, a zdjęcia z tego zdarzenia błyskawicznie obiegły świat. Podobnych uśpionych „potworów” jest na świecie znacznie więcej. Oto 10 wulkanów, które mogą wybuchnąć w każdej chwili.

Pektu-san, granica Chin i Korei Północnej

Pektu-san

Do gwałtownej erupcji Pektu-san doszło ok. 946 r., kiedy to do atmosfery zostało uwolnione około 45 megaton siarki. Od tego czasu wulkan jest dość spokojny, co oznacza, że może ponownie wybuchnąć. Sam szczyt ma wysokość 2744 m n.p.m. Pektu-san dość często pojawia się w północnokoreańskiej propagandzie rządowej – według oficjalnych północnokoreańskich biografii na górze Pektu-san w obozie partyzanckim miał się urodzić 16 lutego 1941 były przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il. Faktycznie jednak przyszedł na świat we wsi Wiatskoje w Związku Radzieckim.

Mount Shasta, USA

Mount Shasta

Według U.S. Geological Survey (USGS), Mount Shasta zwykle wybucha co kilkaset lat. Chociaż sądzono, że ostatnia erupcja miała miejsce w 1786 r., prawdopodobnie było to znacznie dawniej – ok. 1250 r. (według Smithsonian’s Global Volcanism Program). Mount Shasta to jeden z wyższych szczytów w Kalifornii (4322 m n.p.m.). Naukowcy bacznie obserwują wulkan w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak, że może ponowni wybuchnąć. Wulkan znajduje się nawet w pierwszej piątce na liście najbardziej niebezpiecznych wulkanów w USA, gdzie ryzyko określane jest na podstawie potencjału erupcji i wpływu na ludzi.

Fudżi, Japonia

Fudżi

Fudżi to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów na świecie. Ma 3776 m n.p.m. wysokości i leży na wyspie Honsiu, na południowy-zachód od Tokio. Symbol Japonii wybuchł ostatnio w 1707 r., ale naukowcy obawiają się, że do kolejnej erupcji może dojść lada moment. A jeśli tak się stanie, spowoduje to straty liczone w miliardach dolarów, nie wspominając o ofiarach śmiertelnych. Niektórzy uczeni obawiają się nawet, że ostatnie erupcje innych wulkanów w Japonii mogą spowodować wybuch Fudżi poprzez stworzenie niestabilności głęboko pod górą. Warto wspomnieć, że Fudżi położona jest na węźle potrójnym, czyli miejscu, gdzie spotykają się trzy płyty tektoniczne: amurska, ochocka i filipińska.

Ruapehu, Nowa Zelandia

Ruapehu

Ruapehu to jeden z wulkanów, który posłużył do kręcenia Samotnej Góry w ekranizacji „Hobbita”. Sam szczyt ma 2797 m n.p.m. wysokości i znajduje się na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. W kraterze znajduje się jezioro, które stale paruje. Stąd wzięła się nazwa wulkanu, która w języku maoryskim oznacza „wybuchające jezioro”. Wulkan należy do najbardziej aktywnych na Ziemi, a jego pierwsza erupcja nastąpiła ok. 250 tys. lat temu. Do ostatniej erupcji Ruapehu doszło w 2007 r., ale może się to szybko zmienić.

Tungurahua, Ekwador

Tungurahua

Tungurahua to aktywny stratowulkan położony w paśmie Cordillera Real, będącego częścią Andów. Leży w Ekwadorze, na terenie prowincji Tungurahua i ma 5023 m n.p.m. wysokości. Wulkan, którego nazwa w języku keczua oznacza „gardziel ognia”, wybucha z przerwami od 1995 r. Do ostatniej dużej erupcji doszło w 2016 r. Tungurahua w szczytowej partii przekracza granice wiecznych śniegów (tu około 4900 m). Przed rozbudzeniem swej aktywności w 1999 r. Tungurahua był pokryty trwałymi lodowczykami (małymi lodowcami), ale obecnie ich brak.

Kīlauea, Hawaje

Kīlauea

Kīlauea to czynny wulkan leżący w archipelagu Hawajów na wyspie Hawaiʻi. Hawajczycy używają nazwy Kīlauea wyłącznie na określenie szczytowego krateru (Halemaʻumaʻu), jednak wulkanolodzy stosują ją na określenie całego wulkanu. Jest to mitologiczny dom Pele, hawajskiej bogini ognia. Ostatnia erupcja wulkanu rozpoczęła się 20 grudnia 2020 r., a poprzednia – wyjątkowo długa – trwała od 1983 r. do 2018 r. i zakończyła się dużym, niszczycielskim epizodem na obszarze Leilani Estates. Naukowcy nie mają wątpliwości, że Kīlauea ponownie obudzi się w przeszłości.

Anak Krakatau, Filipiny

Anak Krakatau

Po wybuchu Krakatau w 1883 roku pozostały trzy wyspy. W 1927 pomiędzy nimi wyłoniła się z morza czwarta, nazwana Anak Krakatau – „Dziecko Krakatau” – na której znajduje się aktywna do dziś góra wulkaniczna o ok. 400 m wysokości w 2017 r. Naukowcy uważają, ze wulkan jest szczególnie nieprzewidywalny, ponieważ niektóre erupcje nie mają oczywistego wzorca. Częściowe zapadnięcie się Anak Krakatau w 2018 r. wywołało potężne tsunami, które zabiło setki ludzi.

Mount Yasur, Vanuatu

Mount Yasur

Mount Yasur to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, położony w południowo-wschodniej części wyspy Tanna, w Vanuatu. Ma 361 m n.p.m. wysokości, w wyniku czego nazywany jest najprzystępniejszym aktywnym wulkanem na świecie. Erupcje towarzyszą mu niemal bez przerwy od momentu zaobserwowania pierwszego wybuchu w 1774 r. przez kapitana Jamesa Cooka. Mount Yasur jest aktywny od wiekόw, wybucha często kilka razy w ciągu godziny, a jego erupcje są zazwyczaj bezpieczne do bliskiej obserwacji. Od stycznia 2010 roku aktywność Mount Yasur wzrasta – wulkan wyrzuca z krateru bomby wulkaniczne opadające na szlaki turystyczne stanowiąc zagrożenie dla ludzi.

Nyiragongo, Demokratyczna Republika Kongo

Nyiragongo

Nyiragongo to czynny stratowulkan we wschodniej Afryce, stanowiący część systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Wulkan leży na północ od jeziora Kiwu i wznosi się na wysokość 3470 m n.p.m. We wnętrzu głównego krateru o szerokości 2 km i głębokości 250 metrów znajduje się jezioro lawowe. Dość poważna erupcja nastąpiła w 1977 r., kiedy to zginęło 2000 osób, a w wyniku wybuchu w 2002 r. znacznie uszkodzone zostało miasto Goma. Aktywność wulkanu zakończyła się dopiero w 2018 r. Wulkan należy do bardzo aktywnych – w XX w. miało miejsce aż 11 erupcji.

Erta Ale, Etiopia

Erta Ale

Erta Ale to aktywny, bazaltowy wulkan tarczowy, w regionie Afar, na terenie depresji Danakil. Wznosi się on na wysokość 613 m n.p.m. i jest najbardziej aktywnym wulkanem Etiopii. Lokalni Afarowie nazywają ten wulkan „dymiącą górą” i „bramą do piekła” z powodu częstych erupcji i niesamowitej poświaty wytwarzanej przez jezioro lawowe. Według naukowców, wulkan ten wybucha nieprzerwanie od 1967 r.