Reklama
aplikuj.pl

Wyciekły dokumenty na temat szczepionki na COVID-19. Atak na EMA

5 teorii spiskowych o szczepionkach na COVID-19
Jak walczyć z teoriami spiskowymi o szczepionkach na COVID-19?

Europejska Agencja Leków (EMA) padła ofiarom hakerów. Do sieci wyciekły tajne dokumenty na temat szczepionki na COVID-19.

Atak wykorzystany do zdyskredytowania szczepionki na COVID-19

Wśród danych, które trafiły do sieci znajdują się m.in. prywatne korespondencje o procesie oceny różnych szczepionek przeciwko COVID-19. To bardzo niebezpieczne narzędzie w rękach proemidemików, którzy zaczęli manipulować treściami wiadomości. Tym samym mogli podważać społeczne zaufanie do szczepionek.

Czytaj też: Szczepionka od Johnson Johnson wymaga jednej dawki. Poznaliśmy jej skuteczność

Pierwsze informacje na temat cyberataku EMA ujawniła w grudniu 2020 roku. Od tamtej pory trwa śledztwo w tej sprawie. Agencja zapewnia, że w pełni wspiera prowadzone śledztwo i przekazuje organom ścigania niezbędne informacje.

Czytaj też: Właśnie dlatego także ważne jest ustalenie źródła pochodzenia SARS-CoV-2

Europejska Agencja Leków o nowych szczepionkach dopuszczonych do obrotu

EMA przy okazji ujawnienia nowych szczegółach ataku informuje o ostatnich działaniach dotyczących szczepionek. Na przełomie grudnia i stycznia Agencja wydała dwa pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciwko COVID-19 na terenie Unii Europejskiej. Nastąpiło to po przeprowadzeniu niezależnej oceny naukowej.

Czytaj też: Czy ozdrowieńcy muszą się szczepić na koronawirusa?

Agencja dodaje, że zezwolenia są przyznawane w momencie, kiedy korzyści ze szczepienia są większe niż jakiekolwiek ryzyko związane z przyjęciem szczepionki. Informacje na temat oceny naukowej są publikowane na stronie internetowej EMA.