Reklama

Wyciekły szczegóły o Intel Sapphire Rapids

Intel Sapphire Rapids

Serwis Videocardz otrzymał cynk od tajemniczego źródła, który przedstawia slajd, ujawniający przyszłą generację platformy Xeon, czyli w grę wchodzą szczegóły o Intel Sapphire Rapids.

Informacje o Intel Sapphire Rapids

Intel Sapphire Rapids będą czwartą już generacją procesorów Intel Xeon Scalable, bazując na 10 nm architekturze Enhanced SuperFIN i na rynku zadebiutuje w wersji serwerowej (Sapphire Rapids-SP), jak i z myślą o komputerach stacjonarnych (Sapphire Rapids-X).

Czytaj też: Zauważono kartę AMD Radeon Pro z GPU Navi 21

Wygląda na to, że procesory Intel Sapphire Rapids będą oferować do 56 rdzeni i współpracować na raz z maksymalnie ośmioma procesorami. Ich TDP ma wynosić 350W, czyli o 100 W więcej względem Cooper Lake. Idąc dalej, Intel Xeon Scalable czwartej generacji będzie obsługiwał DDR5 do 4800 MHz, do 80 linii PCI Express w ramach gniazd PCIe 5.0 generacji x16, x8, x4 i PCI Gen4 x2.

Czytaj też: Procesory Ryzen 7000 ze zintegrowanymi kartami graficznymi

W przeciwieństwie do poprzedniej serii procesorów Xeon, Sapphire Rapids wprowadzi do pakietu 64 GB pamięci HBM2 o przepustowości do 1 TB/s na gniazdo i wreszcie wesprze instrukcje AMX x86.