WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wycinanie lasów amazońskich może doprowadzić do ogromnej suszy

Naukowcy z Brazil National Institute for Space Research w swoim najnowszym raporcie ostrzegają, że wycinanie i wypalanie lasów amazońskich może doprowadzić do ogromnej suszy.

Drzewa w dżungli amazońskiej emitują do atmosfery 20 miliardów ton wody dziennie. Robią to poprzez powietrzne rzeki, które tworzą się w lasach i przynoszą deszcze tysiące kilometrów dalej.  Antonio Donato Nobre mówi:

To jest jak pompa wodna służąca do wysyłania wody na odległe tereny.

W ciągu ostatnich dwóch dekad wycięty został obszar dwukrotnie większy od obszaru Niemiec- daje to około 2000 drzew na minutę. Na szczęście Brazylia ciągle zmniejsza wielkość oczyszczanego z drzew terenu. W roku 2004 było to 24 tysiące kilometrów kwadratowych, a w 2014 już tylko 4 tysiące kilometrów kwadratowych. Jednakże naukowcy mówią, że zaprzestanie wylesiania nie wystarczy. Należy zacząć od nowa sadzić las aby naprawić ekosystem.

Rządy na calym świecie potrafią znaleźć w ciagu dwóch tygodni biliony dolarów na ratowanie systemu bankowego. Tutaj musi stać się to samo, a nawet wystarczy mniej pieniędzy.

Źródło, zdjęcie: http://phys.org/