Reklama
aplikuj.pl

Wydobycie głębinowe zbyt ryzykowne. Naukowcy ostrzegają przed niewiadomymi

Na łamach Marine Policy ukazała się publikacja poświęcona niebezpieczeństwom związanym z eksploatacją morskich głębin.

Jej autorzy mają jedne główny wniosek: na obecną chwilę niewiadomych jest tak wiele, że trudno podjąć decyzję o rozpoczęciu tego typu działań. Jest to szczególnie ciekawe jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego pod koniec marca zamierza przedyskutować przepisy związane z rozpoczęciem działań na komercyjna skalę, co miałoby nastąpić w lipcu przyszłego roku.

Czytaj też: Człowiek nie przeżyje tam nawet chwili. Gąbki na dnie Oceanu Arktycznego mają na to patent

Biorąc pod uwagę fakt, że ekosystemy przeznaczone do wydobycia należą do najbardziej dziewiczych i różnorodnych biologicznie w środowisku morskim, musimy zachować szczególną ostrożność przy prowadzeniu prac wydobywczych na dnie. W przeciwnym razie wydobycie w głębinach morskich może przyspieszyć kryzys związany z wymieraniem gatunków i zaburzeniem funkcjonowania ekosystemu, który działa na naszej planecie

Craig Smith, UH Mānoa

Wydobycie głębinowe może spotęgować straty poczynione przez zmiany klimatu

Głębiny mórz i oceanów są ważne nie tylko w kontekście bioróżnorodności, ale również odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu dostępu do pożywienia dla ludzi, sekwestracji dwutlenku węgla, a nawet dostarczaniu substancji ważnych z punktu widzenia medycyny. Jak wyjaśnia Diva Amon z Natural History Museum w Londynie, zmiany klimatu, niszczenie siedlisk oraz przełowienie już teraz zaburzają funkcjonowanie oceanicznych ekosystemów. Eksploatacja głębin bez uprzedniego sprawdzenia potencjalnych konsekwencji może jedynie dodatkowo zaburzyć ten stan rzeczy.