Reklama

Na ratunek rafom koralowym! Wydruki sztucznych raf w 3D mogą pomóc

Wydruki sztucznych raf w 3D

Rafy koralowe są obecnie dręczone szeregiem niesprzyjających czynników, które praktycznie je zdziesiątkowały w niektórych obszarach. Nie wszystko jest jednak stracone, bo można je uratować, czego przykładem są wydruki sztucznych raf, mające wspomagać te naturalne w naturalnym wzroście.

Wydruki sztucznych raf w 3D

Za pomysł i projekt drukowanych w 3D sztucznych raf odpowiada zespół z Chulalongkorn University, który zaproponował swój system Innoreef do przyspieszenia procesu odbudowy raf koralowych. Ten system składa się z wydrukowanych w 3D betonowych modułów, które zostały zaprojektowane tak, aby zarówno wyglądać, jak i funkcjonować jak podstawa dla naturalnych raf koralowych.

Czytaj też: Powstaje największa na świecie farma wiatrowa. Zasili miliony gospodarstw

Projekt obejmuje grupy trzech modułów, które są umieszczane na dnie oceanu i następnie łączone ze sobą. Gdy larwy koralowców zadomowią się w zakamarkach modułów, zaczynają produkować węglan wapnia, a więc zasadniczo budować prawdziwą rafę na szczycie betonowej podstawki.

Cały proces wspomaga dodatkowo pokrycie sztucznej rafy fosforanem wapnia, a efektywność pomysłu została potwierdzona podczas testu wzdłuż wybrzeża tajlandzkiej prowincji Chonburi od 2020 roku. Po analizie wniosków stwierdzono, że koralowce zaczęły rosnąć znacznie szybciej niż ich odpowiedniki na naturalnych rafach, bo około trzy do czterech centymetrówrocznie.