Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu stworzyli przy pomocy technologii druku trójwymiarowego uproszczony model ludzkiego łożyska. Za jego sprawą badacze zamierzają przeanalizować rozwój narządów.
Dokładniej rzecz ujmując, wydrukowany obiekt jest tzw. organoidem. czyli pomniejszoną, lecz realistyczną wersją organu, służącą do ukazania rzeczywistej anatomii. Łożysko zostało wyhodowane dzięki skorzystaniu z komórek macierzystych. Do tej pory komórki rozwijały się np. na szalkach Petriego, jednak otrzymane w ten sposób modele nie były tak wierne rzeczywistości jak trójwymiarowe wersje.
Organoidy zyskały w ostatnich latach niemałą popularność. Powszechnie wykorzystuje się je, aby sprawdzić reakcje na podanie niektórych leków. W ten sposób naukowcy testują wpływ medykamentów na sztuczne serca, nerki czy płuca. Problem w tym, że nikt do tej pory nie zgłębił tematu organoidów ludzkiego łożyska. Zespół z wiedeńskiego uniwersytetu jest więc pierwszym na świecie, który podjął się tego wyzwania. Dodatkowo otrzymany w ten sposób narząd wykazuje zdolność do autoregneracji, ponieważ wciąż powstają nowe komórki.
Pierwszym etapem badań wykorzystujących wydrukowane w 3D łożysko będzie obserwacja jego rozwoju w laboratoryjnych warunkach. Następnie naukowcy zamierzają wpłynąć na organoid, np. poprzez podawanie mu narkotyków. W ten sposób udałoby się ocenić, jaki efekt w kontekście ewolucji ludzkiego płodu ma zażywanie tych niedozwolonych środków. Taki projekt mógłby dostarczyć niezbitych dowodów na szkodliwość wielu substancji w życiu płodowym.
[Źródło: engineering.com; grafika: labiotech.eu]