Reklama

Wydrukuj w 3D powierzchnię Księżyca

Thatcher Chamberlin, pierwszoroczny student informatyki, stworzył sieciowy program y Moon2STL, który pozwala każdemu posiadaczowi drukarki 3D stworzyć mapę plastyczną części powierzchni Księżyca.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy projekt tego typu autorstwa zdolnego studenta – poprzednio stworzył on program Terrain2STL, który pozwalał na zrobienie tego samego z powierzchnią naszej ojczystej planety. Terrain2STL był prawdziwym hitem, a Chamberlin został zasypany mailami od osób, które wykorzystywały jego program do geograficznych projektów w szkole czy na studiach. Nic więc dziwnego, że gdy Thatcher zwrócił uwagę na topograficzną mapę Księżyca stworzoną przez United States Geological Survey, od razu w głowie zaświtał mu pomysł na nowy projekt.

Obydwie strony korzystają z Google Maps, które gwarantuje możliwość wybrania dowolnego kawałka terenu. Program następnie przetwarza dane wysokościowe i tworzy plik STL, który można wykorzystać przy drukowaniu 3D. Co ciekawe, sam Chamberlin nie jest właścicielem drukarki 3D, napisał zaś Terrain2STL, aby pomóc sobie w przetwarzaniu ogromnej ilości danych, jakie posiadał podczas tworzenia modelu miejscowego portu.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]