Czym dokładnie była stylophora? To pytanie stanowi zagadkę, która dręczyła naukowców, odkąd małe, skamieniałe stworzenia zostały po raz pierwszy odkryte 150 lat temu. 

Niewielkie ciała stylophor przypominały hybrydę prymitywnych kręgowców i rozgwiazd. Ale teraz, po ok. 150 latach, naukowcy ostatecznie dopasowali zwierzę do odpowiedniej rodziny. Zespół badaczy odkrył, że tajemnicze zwierzę to w rzeczywistości szkarłupnia należąca do tej samej rodziny, co rozgwiazda.

Czytaj też: Znaleziono skamielinę śluzicy sprzed 100 milionów lat

Jak widać na powyższym zdjęciu, stylophory miały wyrostki, które wyglądały jak ogony, przypominające te u współczesnych kręgowców, takich jak salamandry. Zamiast kręgosłupa miały prymitywny rdzeń złożony z kalcytowych płytek. Dopiero gdy Bertrand Lefebvre i jego zespół odkryli okaz z zachowaną tkanką miękką, można było wyjaśnić pochodzenie zwierzęcia. Tkanki miękkie, takie jak mięśnie, zazwyczaj nie zmieniają się w skamieliny, ale zostały zachowane jako mineralny piryt.

Skamieliny odkryto w 2014 r. w formacji Fezouata, w pobliżu pustyni Sahara. Każda z nich liczyła w przybliżeniu 478 milionów lat. Tkanka miękka stanowi jednoznaczny dowód istnienia dobrze zachowanych elementów, zarówno na zewnątrz, jak i w ciele stylophor. Podobnie jak przodkowie tego organizmu -rozgwiazdy, stylophory posiadały ramię przeznaczone do spożywania jedzenia i poruszania się.

„To odkrycie ma szczególne znaczenie” – mówi Lefebvre – „ponieważ kończy się 150-letnia debata na temat klasyfikacji tych dziwacznie wyglądających skamielin.”

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Skamielina sprzed 2,1 miliarda lat może być dowodem najwcześniejszej ruchomej formy życia

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej