WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wyjaśniła się tajemnica związana ze zwierzęciem odkrytym 150 lat temu

Czym dokładnie była stylophora? To pytanie stanowi zagadkę, która dręczyła naukowców, odkąd małe, skamieniałe stworzenia zostały po raz pierwszy odkryte 150 lat temu. 

Niewielkie ciała stylophor przypominały hybrydę prymitywnych kręgowców i rozgwiazd. Ale teraz, po ok. 150 latach, naukowcy ostatecznie dopasowali zwierzę do odpowiedniej rodziny. Zespół badaczy odkrył, że tajemnicze zwierzę to w rzeczywistości szkarłupnia należąca do tej samej rodziny, co rozgwiazda.

Czytaj też: Znaleziono skamielinę śluzicy sprzed 100 milionów lat

Jak widać na powyższym zdjęciu, stylophory miały wyrostki, które wyglądały jak ogony, przypominające te u współczesnych kręgowców, takich jak salamandry. Zamiast kręgosłupa miały prymitywny rdzeń złożony z kalcytowych płytek. Dopiero gdy Bertrand Lefebvre i jego zespół odkryli okaz z zachowaną tkanką miękką, można było wyjaśnić pochodzenie zwierzęcia. Tkanki miękkie, takie jak mięśnie, zazwyczaj nie zmieniają się w skamieliny, ale zostały zachowane jako mineralny piryt.

Skamieliny odkryto w 2014 r. w formacji Fezouata, w pobliżu pustyni Sahara. Każda z nich liczyła w przybliżeniu 478 milionów lat. Tkanka miękka stanowi jednoznaczny dowód istnienia dobrze zachowanych elementów, zarówno na zewnątrz, jak i w ciele stylophor. Podobnie jak przodkowie tego organizmu -rozgwiazdy, stylophory posiadały ramię przeznaczone do spożywania jedzenia i poruszania się.

„To odkrycie ma szczególne znaczenie” – mówi Lefebvre – „ponieważ kończy się 150-letnia debata na temat klasyfikacji tych dziwacznie wyglądających skamielin.”

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Skamielina sprzed 2,1 miliarda lat może być dowodem najwcześniejszej ruchomej formy życia