Reklama

Wśród ostatnich satelitów Starlink SpaceX znalazła się jedna wyjątkowa

satelity SpaceX, Starlink SpaceX, nowe starlinki, przyciemnione satelity SpaceX

Jestem pewny, że pamiętacie doniesienia na temat widocznych satelitów Starlink na nocnym niebie i obawie, że te utrudnią obserwacje bezkresu Wszechświata. Do tego jednak nie dojdzie.

W kwietniu Elon Musk wziął udział w prezentacji podczas Decadal Survey on Astronomy and Astrophysics 2020. Tam wyjaśnił, w jaki sposób SpaceX planuje zminimalizować zanieczyszczenie światłem przez satelity Starlink. Rozwiązanie? DarkSat.

DarkSat to eksperymentalny satelita, którego firma właśnie posłała na orbitę. Wykorzystuje on przyciemniony układ fazowy i anteny paraboliczne w celu zmniejszenia jasności o około 55%, ale był zaledwie jednym z sześćdziesięciu, jaki trafił zeszłej nocy nad nasze głowy.

Jeśli jednak ten eksperyment się powiedzie, SpaceX wyposaży kolejne satelity w te dodatki, aby uciszyć sceptyczne głosy. Co ciekawe, wczorajsze wniesienie miało też sprawdzić nowy sposób, w jaki satelity rozpoczynały swoją drogę na docelową orbitę, aby jeszcze bardziej zminimalizować odbijane promienie słoneczne.

Czytaj też: Speedtest w maju. T-Mobile zaczyna grać w innej lidze

Firma planuje w sumie do 24 operacji wnoszenia satelitów Starlink do końca 2020 roku. W 2021 albo 2022 roku mogą z kolei ruszyć ograniczone na teren USA testy dostępu do Internetu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News