Reklama
aplikuj.pl

Wyjątkowa zdolność psów. Wyczują po Waszym zapachu więcej niż myślicie

Wyjątkowa zdolność psów

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Queen’s University potwierdziło, że psy są w stanie wyczuć po zapachu nawet to, że aktualnie się stresujemy.

Wyjątkowa zdolność psów

W tym badaniu naukowcy zebrali próbki potu i oddechu 36 uczestników przed i po wykonaniu przez nich zadania z arytmetyki umysłowej. Przed i po wykonaniu zadania, uczestnicy podawali swój poziom stresu, a badacze wykorzystali w próbach z udziałem czterech psów próbki, w których ciśnienie krwi i tętno danej osoby wzrosły.

Badania podkreślają, że psy nie potrzebują wizualnych lub dźwiękowych wskazówek, aby rozpoznać ludzki stres. Jest to pierwsze badanie tego rodzaju i dostarcza dowodów na to, że psy mogą wyczuć stres tylko z oddechu i potu, co może być przydatne podczas szkolenia psów służbowych i terapeutycznych

– powiedziała Clara Wilson, doktorantka w School of Psychology w Queen’s University.

Czytaj też: Czy wydobycie litu sprosta zapotrzebowaniu?

Wspomniane psy, Treo, Fingal, Soot i Winnie, zostały przeszkolone w zakresie wyszukiwania linii zapachowej, a następnie wskazały swoje (prawidłowe) odkrycia badaczom. Potwierdziło to jednoznacznie, że psy wykrywają stres nawet u zupełnie obcych ludzi.