Reklama
aplikuj.pl

Wykonano kolejny krok w stronę stworzenia praktycznych komputerów kwantowych


Komputery kwantowe mają potencjał, aby w przyszłości znacznie przewyższyć dotychczas stosowane maszyny, dzięki ich zdolności do przechowywania danych na kubitach, które mogą istnieć w dwóch stanach jednocześnie. Brzmi to dobrze w teorii, ale w praktyce trudno jest stworzyć materiały, które będą w stanie to zrobić i pozostaną stabilne przez długi czas. Badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa znaleźli materiał nadprzewodzący, który naturalnie pozostaje w dwóch stanach jednocześnie, co może być ważnym krokiem w kierunku powstania komputerów kwantowych.

Dotychczas najwięcej postępów w kwestii praktycznych komputerów kwantowych osiągnięto przy użyciu nadprzewodników. Aby utrzymać regularne nadprzewodniki w superpozycji dwóch stanów jednocześnie, do każdego kubita należy zastosować bardzo precyzyjne, zewnętrzne pole magnetyczne. A przy tak wielu z nich trzymanych w pomieszczeniach, jest to trudne do wykonania bez tworzenia ogromnej i nieporęcznej elektroniki.

Czytaj też: Oto najpotężniejszy komputer kwantowy IBM

Naukowcy stworzyli jednak materiał, który w naturalny sposób utrzymuje superpozycję bez konieczności stosowania zewnętrznego pola magnetycznego. Materiał ten nosi nazwę β-Bi2Pd, a po nadaniu mu kształtu pierścienia, staje się tym, co nazywa się strumieniem kubitów. Oznacza to, że prądy elektryczne mogą przepływać zarówno w prawo, jak i w lewo w tym samym czasie.

Autorzy badania twierdzą jednak, że jest to tylko jeden krok w kierunku praktycznych komputerów kwantowych. Jest jeszcze jeden brakujący komponent – hipotetyczne cząstki znane jako cząstki Majorany.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Johns Hopkins University]

Czytaj też: Kwantowa supremacja Google, czyli rewolucja w obliczeniach