Reklama
aplikuj.pl

Wynajem auta dla firmy na długi, średni i krótki okres – co warto wiedzieć?

Wynajem auta dla firmy

Wynajem samochodu to jedna z najchętniej wybieranych form pozyskania go dla firmy. Niezależnie od okresu trwania umowy jest ona bardziej elastyczna i mniej ryzykowna od leasingu lub kredytu. Pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji, dostęp do nowych aut oraz usług dodatkowych. Sprawdź, jaka forma wynajmu będzie najkorzystniejsza dla twojej firmy: wynajem długoterminowy, średnioterminowy, czy krótkoterminowy.

Wynajem auta na długi okres

Wynajem długoterminowy nazywany jest również usługą auta na abonament. Wynajmujący zobowiązuje się do opłacania miesięcznych rat w zamian za możliwość korzystania z wybranego przez siebie auta. Usługa ta może trwać przez 24, 36, 48 lub 60 miesięcy. W zależności od szczegółów umowy może obowiązywać wkład własny w wysokości od 0% do 40% wartości pojazdu. Po zakończeniu jej trwania mamy możliwość zwrotu lub wykupu pojazdu.

Zalety wynajmu długoterminowego samochodu

Wynajem samochodu na długi okres to obecnie jedna z najpopularniejszych form finansowania i pozyskiwania pojazdów dla firm. Jest elastyczna i korzystna pod względem kosztów: wynajmujący ponosi mniejsze ryzyko i nie musi jednorazowo inwestować dużej części budżetu. Nie musimy też martwić się o utratę wartości samochodu.

Ponadto w ramach usługi wynajmujący może zająć się kwestiami: ubezpieczenia, serwisu, likwidacji szkód, zakupem, wymianą i przechowywaniem opon oraz sprzedażą samochodu po zakończeniu umowy. Liczyć też można na samochód zastępczy, karty paliwowe i Assistance 24h. To wypożyczający dba o utrzymanie auta w dobrym stanie technicznym.

Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowymoferują również pełną dyspozycyjność profesjonalnych doradców oraz usługę zarządzania flotą. W ten sposób wszelkie formalności sprowadzają się do minimum, a my uzyskujemy wsparcie przez całą dobę.

Sprawdź ofertę firmy NFM >>>

Wymagania, dokumenty i formalności związane z wynajmem długoterminowym

Samochód na długi okres mogą wynająć klienci prywatni i firmy, a umowa może zostać podpisana zarówno przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, jak i duże przedsiębiorstwo. Zazwyczaj trzeba mieć ukończone 21 lat (może się różnić w przypadku innych niż osobowe typów pojazdów) oraz prawo jazdy (w niektórych wypożyczalniach trzeba mieć minimum rok doświadczenia).

Procedury w przypadku wynajmu długoterminowego są bardzo proste. Wynajmujący sprawdza tylko scoring kredytowy, czyli oszacowuje ryzyko. Podpisana umowa nie wpływa też na nasze kredyty w przyszłości.

W przypadku osób prywatnych potrzebny będzie tylko dokument tożsamości i prawo jazdy. Przedsiębiorcy mogą zostać poproszeni o dostarczenie: dokumentu tożsamości reprezentanta, dokumentu rejestrowego firmy, prawa jazdy użytkowników pojazdu, aktu notarialnego spółki, wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, ważnego wpisu z KRS.

Wynajem auta na średni okres

Jeśli potrzebujemy auta na krótszy okres, dobrym wyborem może być wynajem średnioterminowy, który obowiązuje przez 1-24 miesięcy. Umowa jest równie elastyczna co przy wynajmie długoterminowym. Można ją modyfikować i dopasować do potrzeb działalności, np. zmieniać charakter floty samochodowej w zależności od konkretnego projektu.

Zalety wynajmu średnioterminowego samochodu

Wynajem średnioterminowy auta to wygodny, wymagający minimum formalności sposób na mobilność. Z usługi może skorzystać osoba prywatna lub firma, która potrzebuje elastyczności, np. dostępności dowolnej ilości aut z różnych segmentów wraz z pełnym wsparciem technicznym. Warto sprawdzić, czy w ramach umowy można skorzystać z usług dodatkowych: ubezpieczenia, serwisowania, logistyki, kart paliwowych.

Przeczytaj artykuł: https://nfm.com.pl/blog/wynajem-dlugoterminowy-a-leasing-samochodu.html

Wynajem auta na krótki okres

Wynajem krótkoterminowy samochodu pozwala na wynajęcie go szybko (w dobrych wypożyczalniach auta dostępne są w trybie 24/7) i na okres od kilku godzin do 1 miesiąca. W tym przypadku warto zdecydować się na firmę z rozbudowaną siecią wypożyczalni, oferującą ewentualne wsparcie w całym kraju.Zwróćmy też uwagę na ofertę dla stałych klientów i biznesu. Wynajem samochodu na krótki okres to rozwiązanie dla firm, które potrzebują pojazdów jedynie okazjonalnie, np. w związku z podróżami służbowymi.

Zalety wynajmu krótkoterminowego samochodu

Jednym z największych plusów jest brak długoterminowych zobowiązań oraz obniżenie kosztów utrzymania auta. Jego stanem i eksploatacją zajmuje się wynajmujący. Mamy też dostęp do nowych, zadbanych samochodów wiodących marek.

Koszty wynajmu auta dla firmy – porównanie

Koszty wynajmu samochodu będą różnić się w zależności od okresu użytkowania oraz wybranego modelu. Warto wiedzieć, że duży wpływ na wysokość opłaty ma ryzyko utraty wartości auta, dlatego najniższe ceny wynajmu będą miały te pojazdy, które są poszukiwane na rynku wtórnym, uznawane za niezawodne.Jeśli potrzebujemy pojazdu na dłużej, najkorzystniejszy finansowo będzie wynajem długoterminowy. W przypadku, kiedy nasze potrzeby są zmienne i zależne od danego projektu, lepszym rozwiązaniem może okazać się wynajem średnioterminowy lub krótkoterminowy.

porównanie kosztów wynajmu auta - tabela

Artykuł partnera.