WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Macan Turbo, RS Q3 i Stelvo Quadrifoglio w pojedynku SUVów

Producenci już na dobre zanurkowali w świat luksusowych SUVów, wśród których zdecydowanie jednymi z ciekawszych są te trzy, które dziś gościmy na torze w pojedynku.

Porsche Macan Turbo, Audi RS Q3 i Alfa Romeo Stelvo Quadrifoglio – osiągi tych SUVów są niesamowite i nic dziwnego, jako że wszystkie marki przez lata dbały o swoje szybkie samochody sportowe. Rynek jednak zmienił się nie do poznania, a teraz sedany, czy coupe ustąpiły popularnościom SUVom i crossoverom.

Tak więc (via Motor1), pierwszym z bohaterów jest Porsche Macan Turbo, średniej wielkości SUV, który dzieli swoją platformę z Audi Q5. Macan to najtańszy model w ofercie Porsche w wersji podstawowej. W droższym wydaniu Turbo dzierży najlepszą na świecie automatyczną skrzynię biegów PDK Dual-Clutch firmy Porsche i 2,6-litrowy silnik V6 z turbodoładowaniem o pojemności 2,9 litra, zapewniający moc 434 KM i 549 Nm momentu obrotowego. W połączeniu z systemem napędu na wszystkie koła, Macan Turbo od 0 do 96,5 km/h rozpędza się w 4,3 sekundy.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [24.05.2020]

Kolejnym samochodem jest Audi RS Q3 Sportback. To już mały SUV i napędzany tym samym turbodoładowanym rzędowym 5-cylindrowym silnikiem, jaki znajduje się w Audi TT RS i RS3. Stąd poważne osiągi rzędu 400 KM, którymi zarządza dwusprzęgłowa przekładnia Audi DSG, która przekazuje moc na wszystkie cztery koła za pośrednictwem napędu Quattro. Przyspieszenie? 4,5 sekundy do 96,5 km/h.

Finalnie dochodzimy do zdecydowanie mniej popularnego Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Ten włoski SUV o wysokich osiągach wprowadza pasję i styl Guilii Quadrifoligio do nadwozia SUVa, dzierżąc 2,9-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem. Chociaż Stelvio nie ma kontroli startu i wykorzystuje tradycyjny automat, do 96,5 km/h przyspiesza w zaledwie 3,6 sekundy.

Kto wygra? Sprawdźcie sami!

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News