Reklama
aplikuj.pl

Nadchodzi wyścigowy samochód na wodór Forze IX z pomocą Hyundai

wyścigowy samochód na wodór, Forze IX

Wodór to paliwo przyszłości, które rozwija się obecnie w cieniu modeli BEV. Jednak na szczęście producenci z niego nie rezygnują, co akcentuje nowy wyścigowy samochód na wodór o nazwie Forze IX.

Hyundai przygotuje wyścigowy samochód na wodór

Kiedy to cacko już powstanie, będzie to najszybszy na świecie elektryczny samochód wyścigowy z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Innymi słowy, będzie zupełnie bezemisyjny, a na jego pokładzie znajdą się silniki elektryczne, mały akumulator i podsystem uzyskiwania energii elektrycznej z wodoru.

Czytaj też: Jak działają samochody na wodór? Czy FCEV to przyszłość?

W przypadku tego projektu w grę wchodzi współpraca znającego się na rzeczy Hyundaia (pamiętajmy o Santa Fe FCEV od 2001 roku) i grupą studentów zrzeszonych pod ekipą o nazwie Forze Hydrogen Racing. Ta grupa studentów projektuje, buduje i konkuruje z samochodami wyścigowymi z napędem wodorowym w celu promowania mobilności z ogniwami paliwowymi.

Czytaj też: Czym jest PowerPaste, czyli pasta z wodorem i czy to paliwo przyszłości?

815-konny wyścigowy samochód na wodór doczekał się już pierwszej iteracji, ale jego pełnoprawna wersja zadebiutuje w 2022 roku. Finalnie Forze IX będzie ważył 1500 kilogramów, a na jego pokładzie znajdą się aż dwa systemy ogniw paliwowych o maksymalnej mocy 815 koni mechanicznych i napędem na cztery koła. W grę wejdzie prędkość maksymalna rzędu 300 km/h.