Reklama
aplikuj.pl

Wytwarzanie elektryczności z powietrza? Dzięki tej technologii to możliwe

Z badań opublikowanych na łamach Scientific Reports wynika, że naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie mogli odkryć potencjalne nowe źródło energii odnawialnej.

Izraelscy badacze byli bowiem w stanie wytworzyć napięcie przy użyciu wyłącznie wody i metalu. W przyszłości może to doprowadzić to powstania baterii, które można naładować wilgocią pochodzącą z powietrza. Jest to pokłosie wcześniejszych badań, z których wynikało, że niektóre rodzaje metalu mogą generować ładunki elektryczne w odpowiedzi na wilgoć unoszącą się w powietrzu.

Autorzy projektu chcieli przekonać się, w jaki sposób można by generować napięcie pomiędzy dwoma metalami. Jeden z nich miał być uziemiony, podczas gdy oba miały być wystawione na wysoką wilgotność. Gdy powietrze było suche, nie powstawało żadne napięcie, lecz gdy poziom wilgotności wzrastał powyżej 60 procent, pojawiało się napięcie.

Czytaj też: Toyota o elektrycznych napędach w samochodach ciężarowych

Eksperymenty wykazały, że wilgotne powietrze może być wykorzystywane do ładowania do około jednego wolta. Biorąc pod uwagę, że baterie mają napięcie rzędu 1,5 wolta, perspektywa wykorzystania powstałej metody nie wydaje się szczególnie odległa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News