WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Wyższe podatki dla Polaków pracujących za granicą

Jak donosi Rzeczpospolita rząd wpadł na kolejny pomysł jak uszczelnić podatki. Tym razem na celowniku są osoby pracujące za granicą. Ulga abolicyjna pójdzie w odstawkę.

Tym razem na celowniku Rządu znalazł się system podatkowy, który koniecznie trzeba uszczelnić. Projekt obejmuje podatek PIT, CIT i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo, jak podaje Rzeczpospolita, jedna ze zmian ma dotyczyć pracujących za granicą Polaków. Do tej pory ulga abolicyjna umożliwiała takim osobom rozliczanie się z przychodów zgodnie z obowiązującym w danym kraju prawem podatkowym. Dzięki temu nie trzeba było obawiać się podwójnego rozliczania.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, w której oprócz zmian w dotychczasowych ustawach o o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od zryczałtowanych przychodów ewidencjonowanych pojawiła się propozycja zniesienia ulgi abolicyjnej. A jeśli do tego dojdzie zarabiający za granicą Polacy będą musieli wyrównać różnicę, między polskim podatkiem, a tym obowiązującym w kraju, w którym osiągają przychody.

Zniesienie ulgi abolicyjnej oznacza więc wzrost obciążeń podatkowych, które dotkną niektóre pracujące za granicą osoby, a jednocześnie nadal pozostające polskimi rezydentami podatkowymi. Wstępnie nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku, zaś sam projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów do końca września, czyli w III kwartale bieżącego roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News