WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak wyhodować naczynia krionośne w zaledwie tydzień?

Naukowcom udało się wyhodować naczynia krwionośne w ciągu zaledwie 7 dniu używając zaledwie kilku łyżeczek krwi. Dodatkowo, zostały one wszczepione trzem dzieicom w celu przygotowania ich na zabieg wszczepienia bajpasu. Raport z tej procedury został opublikowany w EBioMedicine.

Trzy lata temu, profesor Suchitra Sumitran-Holgersson i chirurg Michael Olausson, wyhodowali naczynia krwionośne, które były potrzebne pacjentowi nieposiadającemu żyły łączącej przewód pokarmowy z wątrobą. Potrzebowali oni komórek macierzystych więc wyizolowali je ze szpiku kostnego. Mimo, że procedura zakończyła się sukcesem, to trwała ona dość długo a pobieranie szpiku jest bardzo bolesnym zabiegiem. Spróbowali więc nowego podejścia- zdobycia komórek macierzystych z krwi.

Od trzech dzieci pobrano zaledwie 25 ml krwi. Po wyizolowaniu odpowiednich komórek naukowcy dostarczyli je do rusztowania naczyniowego pobranego od dawcy. Zaledwie tydzień zajął wzrost, który wystarczy do umożliwienia przeszczepu naczyń krwionośnych! Szybki wzrost jest możliwy dzięki krwi, która ma substancje wspomagające ten proces. Następnie efekt ich prac został przeszczepiony do dzieci, z czego tylko jedno jest jeszcze pod obserwacją.

Źródło: http://www.iflscience.com/, zdjęcie: Robert Emilsson