Reklama
aplikuj.pl

X-37B pobił kolejny rekord. To ten samolot Rosja uznawała za tajny bombowiec USA

X-37B, tajny bombowiec USA

Od pierwszego startu X-37B regularnie otrzymujemy informacje na temat jego wyczynów, wśród których nie brakuje fascynujących teorii. Tym razem ten maleńki samolot kosmiczny zasilany energią słoneczną i przeprowadzający testy naukowe, pobił wcześniejszy rekord swoich jednorazowych misji, która trwała 780 dni.

X-37B został niegdyś uznany za tajny bombowiec USA. Właśnie skończył swoją szóstą, rekordową misję

X-37B to fascynujący kawał sprzętu, którego w zeszłym roku dyrektor generalny rosyjskiego kontrahenta zbrojeniowego, Almaz-Antey, uznał w rozmowie z RIA Novosti  za sekretny bombowiec USA, który to mógłby zrzucić z orbity głowice nuklearne. To oczywiście nieprawda i to nie dlatego, że tak twierdzą przedstawiciele USA, a przez fakt, że zwyczajnie nie mógłby lecieć z bombą atomową na pokładzie.

Czytaj też: Syntetyczne czarne dziury mają imponujące możliwości. Pod pewnymi względami zachowują się jak prawdziwe

Tym razem po rekordowych 908 dniach na orbicie X-37B zrealizował trzy najważniejsze eksperymenty. Jednym z nich było wzniesienie satelity FalconSat-8, który miał za zadanie zbierać światło słoneczne i zamieniać je w energię elektryczną prądu stałego. Ten nadal znajduje się na orbicie po jego rozmieszczeniu w październiku 2021 roku.

Oprócz tego -37B zrealizował eksperyment Materials Exposure and Technology Innovation in Space (METIS-2), dzięki któremu naukowcy dowiedzą się, jak środowisko kosmiczne wpływa na różne rodzaje materiałów. Jednym z eksperymentów było również zbadanie, jak długotrwała ekspozycja kosmiczna wpływa na nasiona roślin .