WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

X5 – przenośny dysk SSD łączący technologie NVMe i Thunderbolt

Coś dla fanów ogromnych transferów. Samsung zapowiedział serię przenośnych dysków X5, która swoimi osiągami i wytrzymałością zadowoli każdego.

Operowanie na ogromnych ilościach danych i materiałów na kilku urządzeniach może być uciążliwe. Zwłaszcza kiedy jedyne co mamy pod ręką, to stary pendive na USB 2.0 albo przenośny dysk talerzowy. Do typowego transferu plików zdecydowanie wystarczy zwyczajny zewnętrzny SSD, ale przy pracy na nich może okazać się zbyt wolny. Ten problem z pewnością nie dotyczy dysków X5 od Samsunga, które łączą w sobie wykorzystanie protokołu NVMe oraz medium pośredniczącego w formie złącza Thumderbolt 3.

Nic więc dziwnego, że X5 są w stanie zapewniać prędkość odczytu rzędu 2800 MB/s w operacjach sekwencyjnych oraz 2300 MB/s przy sekwencyjnym odczycie. Samsung w notce prasowej wskazuje, że takie osiągi umożliwiają użytkownikowi transfer 20 GB nagrania w 4K UHD w dwanaście sekund. Oczywiście do pracy wymaga urządzenia wyposażonego w 4-krotnie razy szybszy od USB 3.1 port Thunderbolt 3.

X5 wejdzie na rynek 3 września w trzech wariantach pojemnościowych – 500 GB, 1 TB i 2 TB. Ich ceny MSRP prezentują się na poziomie (kolejno) 399,99$, 699,99$ i 1399,99$. Nośniki są objęte 3-letnią ograniczoną gwarancją, a aplikacja Samsunga pozwala na szyfrowanie danych z wykorzystaniem AES 256-bit. Całość dopełnia wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne.

Źródło: TechPowerUp
Zdjęcia: Samsung