WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Xeon Ice Lake: szczegóły układów i platformy

Za horyzoncie widać już premierę procesorów Xeon Cascade Lake-SP, ale to rodzina Ice Lake-SP zgarnia w ostatnich godzinach największe zainteresowanie. Jaka rewolucja czeka rynek serwerowy w przeciągu następnych 12 miesięcy?

Tak, w przeciągu 12, ponieważ procesory serwerowe Xeon Ice Lake-SP zadebiutują na rynku raczej w pierwszych miesiącach 2019 roku. Wszystko po to, aby nie wchodzić w drogę swoim poprzednikom. Będzie jednak na co czekać, ponieważ będą to pierwsze układy Xeon wykonane w 10nm procesie technologicznym, które na dodatek zadebiutują z całkowicie nową platformą, której detale (a jakże!) zostały ujawnione. Na jej laminacie znajdzie się całkowicie nowy socket LGA 4189 będący jednocześnie największym gniazdem w historii nowoczesnych układów. Wystarczy powiedzieć tyle, że swoimi rozmiarami pobija nawet TR4 i SP4 od AMD, które posiadają 4094 pinów.

Przechodząc z powrotem do samych procesorów – TDP nowych Xeonów zostało wyznaczone na 230 W, na co oczywiście wpłynęły wyższe zegary oraz dodatki w postaci ekskluzywnych rozwiązań FPGA. Ponadto będą w stanie obsłużyć do 16 banków pamięci DDR4 w konfiguracji octa-channel o częstotliwości powyżej 2933 MHz i pojemności do 1 TB. Kwestia rdzeni, wątków oraz pamięci cache pozostaje niestety nieznana.

Źródło: wccftech