WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

XG6 – nowa seria dysków SSD napędzana 96-warstwowymi kośćmi

Nie trzeba było długo czekać, aby Toshiba zaprezentowała pierwszą serię nośników z autorskimi i innowacyjnymi kośćmi pamięci. Mowa o serii XG6, która na swoim pokładzie ugościła 96-warstwowe układy BiCS 3D TLC.

Na początku warto zaznaczyć, że nie chodzi o ostatnio wyprodukowane BiCS QLC, które zamiast 3 bitów w komórce mogą przechować ich aż 4. W grę wchodzą więc tradycyjne TLC, ale całkiem nowoczesne, bo napakowane aż 96-warstwami. Zwiększyło to możliwości dysku pod kątem oferowanej pojemności, wydajności i gęstości obecnych w strukturze komórek. W kwestii pojemności mówimy aż o 40% wzroście względem 64-warstwowych kości. Nic więc dziwnego, że seria XG6 będzie posiadać pojemność zaczynającą się dopiero od 256 GB.

XG6

Pojawi się dodatkowo wersja 512 GB i 1 TB, a ich (nieujawniona na ten moment) cena ma być ustawiona tak, aby konkurować z najnowszą serią Samsung EVO. Klienci mogą liczyć na sekwencyjny odczyt do 3180 MB/s i zapis do 2960 MB/s. W kwestii losowych próbek 4K możemy spodziewać się wydajności rzędu 355000 IOPS w odczycie i 365000 IOPS w zapisie. Nośniki XG6 mają zostać objęte 5-letnią ograniczoną gwarancją, a na rynek mają trafić w ciągu następnych tygodni.

Źródło: TechPowerUp, Guru3d