Reklama
aplikuj.pl

Z wiekiem nasze komórki stają się coraz bardziej samolubne

starzenie się komórek, komórki po czasie, zmiany w komórkach, mitochondria

Badanie kierowane przez University of Western Australia odkryło, że z wiekiem nasze komórki nie tylko się wyniszczają, ale też przestają się dzielić z innymi składnikami odżywczymi.

To zjawisko „samolubnych komórek” wcale nie jest dla nas przyjemne i może prowadzić do wystąpienia chorób takich jak osteoporoza, zapalenie stawów, chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Wiemy to z artykułu, w którym zostało to opisane (Endoplasmic reticulum mediates mitochondrial transfer within the osteocyte dendritic network), trwaiając do czasopisma Science Advances.

W artykule główny autor, profesor Minghao Zheng, który jest dziekanem Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych UWA oraz szefem badań mózgu w Instytucie Perron, stwierdził, że komórki w ciele mają indywidualne zadania i zwykle pracują razem jako zespół. Wtedy to dzielą się zasobami w celu naprawy uszkodzeń i utrzymywania funkcjonowania organizmu.

Z biegiem czasu – starzeniu się – niestety tracą tą zdolność, co powoduje pogorszenie stanu ciała, ponieważ niektóre komórki nie są w stanie wykonywać swoich zadań. Odpowiadają za to z kolei mitochondria i choć do tej pory nie poznano ich powodu, to odkryto w nich związek przy badaniu komórek kostnych i sieci dendrytycznej. Jak jednak twierdzi profesor:

Odkrycia są ważne i mogą pomóc w opracowaniu ulepszonych metod leczenia i korzyści zdrowotnych na przyszłość.