WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Z490 Aorus Pro AX

Z490 Aorus Pro AX to płyta z wyższej półki, która powinna pasować do większości nowych procesorów. Czy w testach potwierdzi ona swoją jakość?

Akcesoria Z490 Aorus Pro AX

Płytę otrzymałem w standardowym dla Aorusa pudełku. W środku znajduje się instrukcja, płyta ze sterownikami, cztery kable SATA, czujniki temperatur, przejściówkę do RGB, antenę WiFi czy G-Connector (ułatwia podłączenie kabli od obudowy). Cieszą cztery kable SATA, poza tym nie ma zaskoczeń w dodatkach.

Płyta wygląda dosyć standardowo jak na Aorusa. Jest ona czarno szara i jest obecne małe pomarańczowe podświetlenie. W obudowie z oknem może się podobać w szczególności, jeśli pozostałe podzespoły będą równie mocne.

Z490 Aorus Pro AX oferuje 12 fazową sekcję zasilania DrMos. Znajdują się na niej spore radiatory z wysokiej jakości termopadami, więc nie powinna się ona mocno nagrzewać podczas działania. Procesor zasilany jest z jednego złącza 8 pin i jednego 4 pin. Aorus wspomina też o tantalowych kondensatorach, które mają pozytywnie wpływać na oscylacje prądu.

Złącza Z490 Aorus Pro AX

Płyta oferuje cztery sloty na pamięci RAM. Ich maksymalna pojemność może wynosić 128 GB łącznie a prędkość nawet 5000 MHz. Z490 Aorus Pro AX oczywiście wspiera profile XMP, więc z ustawieniem pamięci nie będzie problemów.

Na płycie znajdziecie jedno złącze PCI-E x16, jedno PCI-E x8, jedno PCI-E x4 oraz dwa PCI-E x1. Dwa górne sloty PCI-E są wzmacniane, więc nie ma obaw, że ciężka karta graficzne wyrwie slot z płyty. Z490 Aorus Pro AX wspiera też Nvidia Quad-GPU SLI, 2-Way SLI oraz AMD Quad-GPU CrossFire oraz 2-Way CrossFire.

Z490 Aorus Pro AX oferuje łącznie trzy złącza M.2. Dwa dolne mają radiatory i obsługują dyski do formatu 22110 SATA i PCI-E x4/x2. Są one podciągnięte do chipsetu. Na górnym fabrycznie jest naklejka o ograniczonej działalności i producent nie wspomina o tym złączu nawet w specyfikacji. W instrukcji można wyczytać, że jest to złącze bez funkcjonalności, więc najpewniej podłączony tam dysk nie będzie działał. Jest też na nim podpis – reseverd for future. Możliwe, że dopiero przyszłe procesory wprowadzą jego obsługę. Poza tym płyta oferuje też sześć klasycznych złączy SATA 6 Gb/s oraz wsparcie dla RAID 0, 1, 5 i 10.

Karty sieciowe są dwie. Tradycyjna to Intel 2,5 GbE LAN, a druga to WiFi 6 AX201. Wspiera ona bezprzewodową łączność 2,5 GHz i 5 GHz a także Bluetooth 5.1. Jest to spory plus, bowiem coraz więcej osób chce w swoich komputerach stacjonarnych mieć dostęp do WiFi. Karta dźwiękowa to Realtek ALC1220-VB. Powinna ona zapewnić dobre wrażenia słuchowe jak na kartę zintegrowaną.

Na samej płycie znajduje się jak zawsze mnóstwo różnych złączy. Jest złącze ze wsparciem dla pompy od chłodzenia cieczą, czy cztery złącza 4 pin na wentylatory. Nie zabrakło też po dwóch złaczy na RGB i ARGB, jedno złącza USB-C, jednego USB 3.2 Gen 1 i dwóch USB 2.0. Są też dwa złącza Thunderbolt czy przycisk Q-Flash Plus (możliwość aktualizacji BIOS bez procesora).

Złącza na panelu I/O Z490 Aorus Pro AX

test Z490 Aorus Pro AX, recenzja Z490 Aorus Pro AX, review Z490 Aorus Pro AX, opinia Z490 Aorus Pro AX, cena Z490 Aorus Pro AX

Na tylnym panelu znajdziemy, idąc od góry: 4x USB 2.0, 2x wyjścia antenowe, 1x HDMI, 2x USB 3.2 Gen 2 (do flashowania BIOSu), 3x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 2, ethernet, 5x audio i 1x S/PDIF. Złączy jest więc naprawdę sporo, choć szkoda, że obok HDMI nie ma DisplayPort, które też mogłoby się przydać przy zintegrowanej karcie graficznej.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa