Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej Z590I Aorus Ultra

test Z590I Aorus Ultra, recenzja Z590I Aorus Ultra, opinia Z590I Aorus Ultra

Płyty głównej o małych rozmiarach powinny zainteresować osoby składające mini PC. Czy Z590I Aorus Ultra zapewni dobrą podstawę dla procesora i9-11900K?

Akcesoria Z590I Aorus Ultra

Z590I Aorus Ultra zapakowany jest w stosunkowo małe opakowanie. Wraz z płytą otrzymujemy instrukcję, Antenę WiFi, przejściówki na złącza 4 pin, dwa kable SATA, przedłużacz RGB, śrubki oraz przejściówkę na dwa złącza USB 2.0. Na samej płycie znajdziecie tylko jedno złącze 4 pin. Pozostałe są nietypowe i wymagają podłączenia przejściówek. Podobnie jest ze złączem USB 2.0, które po zastosowaniu przejściówki staje się zdatne do użytku. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre i pozwala na zastosowanie większej ilości złączy na samej płycie.

Budowa Z590I Aorus Ultra

Z590I Aorus Ultra wygląda całkiem nieźle. Ma on podświetlenie RGB z boku, które może przydać się przy obudowie z oknem. Poza tym jest to czarno-szara konstrukcja, która tak naprawdę niczym się nie wyróżnia. Ciężko też, żeby przy tak małej konstrukcji coś przykuwało wzrok. Płyta to model mini ITX o wymiarach 170 x 170 mm.

Procesor zasilany jest z jednego złącza 8 pin. Sekcja zasilania ma 10+1 faz oraz 90A dławiki. Nie zabrakło tutaj Gigabyte Direct Power, który ma zapewniać nawet do 4% lepszą efektywność od konkurencyjnych rozwiązań. Sekcja chłodzona jest przez radiatory oraz ciepłowód, który łączy się z częścią na dysk M.2. Ciepłowód jednak nie dotyka bezpośrednio dysku – tutaj mamy osobny radiator. Ciekawe, czy takie rozwiązanie zapewni odpowiednie temperatury sekcji zasilania. Płyta oczywiście oparta jest o chipset Z590 oraz obsługuje procesory Intel 10. i 11. generacji.

Czytaj też: Test płyty głównej Asus ROG Maximus XIII Hero

Na Z590I Aorus Ultra zamontujecie pamięci o prędkości do 4600 MHz (choć najnowszy BIOS dodaje wsparcie nawet dla szybszych modułów). Miejsca są dwa, więc maksymalna pojemność może wynosić 64 GB. Płyta oferuje wsparcie dla profili XMP, więc tutaj bez problemów odpowiednio ustawicie pamięci.

Na płycie znajduje się jedno złącze PCI-E x16. Gen4 wspierane jest tylko przez procesory Intel 11. generacji. Producent zapewnił też dwa sloty na dyski M.2 – jeden z przodu pod radiatorem, drugi z tyłu płyty. To przednie obsługuje dyski PCI-E Gen4, ale obsługiwane jest tylko przez procesory Intel 11 generacji. Przy 10. generacji do dyspozycji będziecie mieli tylko tylne złącze ze wsparciem dla PCI-E 3.0. Na płycie nie zabrakło też czterech złączy SATA 6 Gb/s.

Z590I Aorus Ultra ma kartę sieciową Intel 2.5 Gb. Jest też WiFi AX200 ze wsparciem dla WiFi 6. Tutaj taka konfiguracja powinna zapewnić bardzo dobrą pracę zarówno na WiFi jak i przy połączeniu przez kabel. Nie zabrakło też Bluetooth 5.1. Odnośnie audio to do dyspozycji mamy układ Realtek ALC1220-VB, który powinien dobrze spisywać się w praktyce.

Na samej płycie znajduje się dosyć dobra konfiguracja złączy. Do dyspozycji mamy jedno 4 pin CPU, trzy system fan (po zastosowaniu przejściówki można podłączyć jedno złącze 4 pin), jedno ARGB, jedno RGB, jedno USB-C, jedno USB 3.2 Gen1, jedno USB 2.0 (nietypowe, trzeba użyć przejściówki na 2x USB 2.0) oraz audio. Jest też przycisk to resetowania CMOS. Tutaj mam tylko uwagę do umiejscowienia złącza ARGB – jest ono w takim miejscu (lewa strona nad audio), że ciężko tam coś podłączyć, nie mówiąc już o ładnym przeciągnięciu kabla. Poza tym cięzko jest tutaj do czegoś się przyczepić.

Tylny panel Z590I Aorus Ultra

test Z590I Aorus Ultra, recenzja Z590I Aorus Ultra, opinia Z590I Aorus Ultra

Na tylnym panelu mamy pełny pakiet złączy. Jest DisplayPort, HDMI, jedno USB-C 3.2 Gen2x2, trzy USB 3.2 Gen2, dwa USB 3.2 Gen1, dwa USB 2.0, jedno RJ-45, dwa wyjścia na anteny i złącza audio. Producent dodał też przycisk Q-Flash Plus do aktualizacji BIOS bez procesora. Konfiguracja jak i ilość złączy jest całkowicie wystarczająca do większości zastosowań.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i9-11900K
Chłodzenie
MSI MAG CoreLiquid 360RH
Pasta
Noctua NT-H1
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
M.2
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
SSD
Adata SU650 120 GB
Grafika
Asus GeForce RTX 3090 ROG Strix OC
Zasilacz
be quiet! Dark Power Pro P11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

BIOS Z590I Aorus Ultra

BIOS jest naprawdę prosty do ogarnięcia. Jest tryb Easy, gdzie ustawicie podstawowe parametry oraz łatwe w obsłudze zarządzanie wentylatorami. W trybie zaawansowanym w zakładce Tweaker znajdziecie wszystkie opcje niezbędne do podkręcenia procesora czy pamięci. W kolejnych znajdują się opcje dotyczące pozostałych podzespołów, choć nie jest ich tak dużo jak u konkurencji. Całość jest logicznie poukładana i znalezienie interesującej funkcji nie powinno sprawiać Wam problemów. Aorus w swoim BIOS ma ciekawą funkcję Enhanced Multi-Core Performane, która powinna pozytywnie wpływać na taktowania procesora przy obciążeniu większej ilości rdzeni.

Testy Z590I Aorus Ultra

Testy przeprowadziłem przy domyślnych ustawieniach BIOS. Włączyłem w nim jedynie profil XMP pamięci RAM. CPU w CInebench R23 działał z taktowaniem 4,8 GHz przy napięciu 1,20 V.

Złącz USB, SATA i M.2 wypadły bez uwag. Ten ostatni dysk znajdował się pod radiatorem na płycie, który jednak nie działa zbyt wybitnie. Temperatury w CrystalDiskMark sięgają 71°C i 94°C (dysk ma dwa czujniki). Szybko więc pojawia się throttling, który zbije Wam wydajność dysku.

Pamiętajcie też, że płyta ma dwa miejsca na pamięci RAM, więc tutaj wyniki mogą być troszkę słabsze od konkurencji. Większych różnic jednak nie zauważyłem. Zarówno procesor jak i karta graficzna wypadają bardzo dobrze i całość zapewnia znakomitą wydajność w wielu zastosowaniach, w tym w grach. Tutaj nie było też problemów z Gearem pamięci – w trybie Auto włączał się Gear 1.

Temperatury sekcji zasilania Z590I Aorus Ultra

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu CInebench R23, który trwał 15 minut. Pomiary przeprowadziłem też po OC procesora do 5,1 GHz przy napięciu 1,36 V.

Płyta ma też czujnik VRM, który pokazywał maksymalną temperaturę kolejno 71°C i 88°C. Sekcja zasilania dosyć mocno się nagrzewa. Nie są to jednak wyniki, które mogą niepokoić. Z590I Aorus Ultra przy i9-11900K bez OC radzi sobie całkiem nieźle, dopiero po OC robi się gorąco. Jest jednak jeszcze sporo zapasu więc tutaj nie powinno być żadnych problemów nawet po mocniejszym OC procesora. No chyba, że włożycie płytę do obudowy bez przepływu powietrza i nadejdzie lato z ogromnymi temperaturami – wtedy jedynie temperatury mogą sięgnąć zbyt wysokich.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z590 PG Velocita

Podsumowanie testu Z590I Aorus Ultra

Z590I Aorus Ultra kosztuje ok. 1250 zł. Jest to bardzo fajna płyta mini ITX, która dobrze sprawdzi się z najmocniejszym procesorem nawet po jego OC.

Płyta ma małe podświetlenie oraz jest bardzo estetycznie wykonana. Producent pomyślał o sporej ilości złączy, choć ARGB mogło by zostać lepiej umieszczone. Na tylnym panelu znajdziecie również sporo złączy, w tym WiFi 6. Wadą będzie jednak tylko jedno złącze NVMe (tylne) w momencie skorzystania z procesora 10. generacji. Tutaj polecam Wam jednak zainstalowanie CPU 11. generacji.

Z590I Aorus Ultra ma całkiem przyjemny BIOS, który pozwala na proste OC procesora. Także w testach płyta wypadła bez większych uwag. Funkcja Enhanced Multi-Core Performane zwiększa wydajność wielordzeniową procesora, co jest widoczne po wynikach. Sekcja zasilania po OC robi się dosyć gorąca, ale nadal jest jeszcze trochę zapasu więc nie powinno być z tym problemów.

Jeśli więc szukacie dobrej płyty głównej mini ITX to warto zainteresować się testowaną konstrukcją. Bardzo fajnie sprawdzi się ona w mniejszych komputerach, gdzie zapewni dobrą podstawę nawet dla zestawu dla gracza.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.