Reklama
aplikuj.pl

Zachowania ludzi i szympansów są zaskakująco podobne

Zarówno ludzie, jak i szympansy mogą być bardzo terytorialni, a spory na tym tle między grupami mogę być niezwykle brutalne. Jedną z ważnych strategii, która jest widoczna u obu gatunków, jest zdolność do współpracy w celu osiągnięcia celu, na przykład do obrony terytorium.

Badacze sprawdzili, czy skutkiem terytorialności może być spadek bądź wzrost reprodukcji samic. Sukces reprodukcyjny jest miarą tego, ile genów przechodzi do następnego pokolenia, a więc jak duży wpływ na kolejne pokolenia mają cechy danych osobników. Korzystając z długoterminowych danych na temat czterech sąsiadujących ze sobą społeczności szympansów, które obejmują kilkadziesiąt lat życia tych zwierząt, naukowcy wykazali, że konkurencja między grupami ma negatywny wpływ na reprodukcję. Mogła ona również wpłynąć na kształtowanie powiązanych cech tego gatunku.

Badacze przedstawili również obszerną analizę przeżywalności i wykazują, że tego typu konflikty w czasie ciąży, ale nie w okresie laktacji, wiążą się ze zmniejszonym prawdopodobieństwem przeżycia potomstwa. Sugeruje to, że rywalizacja między grupami ma negatywny wpływ na ciężarne samice, a tym samym na nienarodzone potomstwo.

Grupy szympansów rywalizują o przestrzeń, która obejmuje ważne zasoby pokarmowe, więc prawdopodobnym wyjaśnieniem tych ustaleń jest to, że samice doświadczają więcej stresu, gdy konkurencja międzygrupowa jest wysoka. Może to wynikać np. z powodu utraty terytorium prowadzącej do niedoboru żywności lub z powodu bezpośredniego narażenia na spotkanie sąsiednich grup.

Jak podsumowali autorzy badania, w przypadku gatunków o wysokim poziomie terytorialności, w tym ludzi, rezultaty eksperymentu ukazują, jak konkurencja międzygrupowa mogła działać sprzyjająco w kwestii ewolucji poszczególnych cech. Chodzi m.in. o współpracę z osobnikami niebędącymi krewnymi, która mogła kształtować naszych przodków.