WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Z czym zderzyła się ta czarna dziura? Naukowcy próbują rozwiązać zagadkę

Badania opublikowane na łamach The Astrophysical Journal Letters opisują zderzenie czarnej dziury z niezidentyfikowanym obiektem. Czarna dziura biorąca udział w kolizji była 23 razy masywniejsza od Słońca, a jej tajemniczy towarzysz – zaledwie 2,6 razy większy od masy Słońca.

Czarna dziura o masie rzędu 2,6 mas centralnej gwiazdy Układu Słonecznego byłaby najmniejszą w historii. Z kolei gwiazda neutronowa o tej samej masie byłaby największą ze spotkanych do tej pory. W obu przypadkach mielibyśmy więc do czynienia z bardzo nietypowym odkryciem.

Astronomowie byli wcześniej świadkami kolizji czarnych dziur, a nawet gwiazd neutronowych, lecz nigdy nie zaobserwowali „starcia” obu tych obiektów ze sobą. Byłby to więc pierwszy raz, gdy znaleziono dowody na zderzenie czarnej dziury i gwiazdy neutronowej. GW190814 zostało zauważone 14 sierpnia 2019 r. za pośrednictwem instrumentów LIGO oraz Virgo.

Czytaj też: W tych galaktykach wykryto potężne sygnały. Co je wytworzyło?

Fuzja miała miejsce 8 milionów lat świetlnych od Ziemi i doprowadziła do powstania fal grawitacyjnych, które dotarły do detektorów na Ziemi. Rozbieżność mas tych dwóch obiektów, stanowiąc stosunek 9:1, zapewnia niespotykane dotychczas ekstremum w przypadku fal grawitacyjnych. Wcześniejsza rekordowa kolizja, zwana GW190412, była efektem zderzenia dwóch czarnych dziur, których stosunek mas wynosił 4:1.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News