Reklama
aplikuj.pl

Żagiel słoneczny LightSail 2 udowodnił potencjał tej technologii

Żagiel słoneczny LightSail 2 udowodnił potencjał tej technologii
Żagiel słoneczny LightSail 2 udowodnił potencjał tej technologii

O LightSail 2 pisaliśmy już wcześniej, ale teraz jego sukces z rozstawieniem na orbicie został przebity przez kolejne osiągnięcie. Jakie? Fenomenalne! A przynajmniej według Towarzystwa Planetarnego i kierownika programu – Bruce’a Bettsa, który ogłosił, żeLightSail 2 niedawno podniósł swoją orbitę wyłącznie dzięki sile światła słonecznego.

Czytaj też: Udało się zaobserwować nietypowe zjawisko na powierzchni księżyca Neptuna

W ogłoszeniu Bruce powiedział:

Cieszymy się, że możemy ogłosić sukces misji w LightSail 2. Naszym kryterium było zademonstrowanie kontrolowanej żeglugi słonecznej w ramach CubeSat poprzez zmianę orbity statku kosmicznego przy użyciu tylko lekkiego ciśnienia słonecznego, czego nigdy wcześniej nie dokonano. Jestem ogromnie dumny z tego zespołu. To była długa droga i zrobiliśmy to.

Radość nie jest tutaj na wyrost, bo tak naprawdę całe to „słoneczne żeglarstwo”, w którym to fotony ze słońca napędzają statek jest od dawna marzeniem. LightSail 2 stał się tym samym drugim w historii obiektem do żeglugi słonecznej, po japońskim IKAROS, który wystartował w 2010 roku. Jednak wykorzystanie żeglugi słonecznej do napędu na orbicie Ziemi czyni ją historyczną.

Orbita LightSail 2 będzie nadal podnosić się przez następny miesiąc, gdy naukowcy na ziemi skupią się na optymalizacji aluminiowanego żagla Mylar. Poniżej podrzucam na dodatek fotkę, którą ten zmodernizowany CubeSat strzelił w przestrzeni kosmicznej.

Grupa nie ma jednak planów kontynuowania żeglugi słonecznej w przyszłości i otworzy się na nowe propozycje.

Czytaj też: CERN poszukuje ciemnych fotonów, które mogą pomóc zrozumieć ciemną materię

Źródło: Popular Mechanics