Reklama
aplikuj.pl

Zakażenia na świeżym powietrzu się prawie nie zdarzają. Potwierdzają to nowe dane

Co wiemy o pandemii koronawirusa

Dane zebrane na terenie Irlandii sugerują, że zaledwie 0,1% zakażeń koronawirusem ma miejsce na świeżym powietrzu. Na 232 164 infekcje odnotowane przez tamtejsze służby sanitarne zaledwie 262 miały miejsce na zewnątrz budynków.

Łącznie wykryto 42 ogniska związane ze spotkaniami na świeżym powietrzu, z czego jedno obejmowało siedem przypadków. Irlandzkie HPSC, które odpowiada za monitorowanie zakażeń SARS-CoV-2, zaprezentowało także podział z dokładnymi lokalizacjami.

Czytaj też: Dystans społeczny kontra maseczki. Co jest bardziej skuteczne?

Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że na budowach odnotowano 21 ognisk, w których wystąpiły 124 przypadki. Kolejnych 20 ognisk było związanych z zajęciami sportowymi i fitnessem – tutaj odnotowano 131 infekcji koronawirusem. Warto zauważyć, że 20 procent wszystkich przypadków wykrytych w Irlandii wynika z tzw. transmisji poziomej i nie da się ich prześledzić.

Zakażenia na świeżym powietrzu odpowiadają za 0,1% infekcji SARS-CoV-2 odnotowanych w Irlandii

Badanie 1245 przypadków w Chinach wykazało, że tylko trzy osoby zostały zakażone na świeżym powietrzu. Wszystkie trzy przypadki dotyczyły ludzi kontaktujących się bez użycia maseczek. Z kolei analizy przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, obejmujące pięć międzynarodowych badań nad transmisją wirusa, sugerują, że prawdopodobieństwo infekcji SARS-CoV-2 w pomieszczeniach zamkniętych jest 19 razy większe niż na zewnątrz.