WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zakrętka CrazyCap wykorzystuje promienie UV aby zwalczać bakterie

Wprawdzie butelki wielokrotnego użytku nie są specjalnie popularne, ale to tylko kwestia czasu i odpowiednich norm, mających na celu ochronę środowiska. Jednak nawet obecni właściciele takich butelek muszą zmierzyć się z problemem ich czystości, ponieważ tajemnicą nie jest, że trudno zadbać o czystość w jej wnętrzu. Dlatego też na Kickstartera wpadła zakrętka CrazyCap, która wykorzystuje promienie UV aby zwalczać bakterie.

CrazyCap została opracowana przez start-up Microlyscs z Miami i choć wygląda jak świetny gadżet dla amatorów survivalu, to przyda się ona praktycznie wszystkim. Nakrętka kompatybilna z większością butelek o pojemności 250 ml, 333 ml i 0,5 litra. Jej nowatorskość sprowadza się do promieni UV, które emituje, aby zapewnić użytkownikowi, jak najczystszą pod kątem obecności drobnoustrojów, wirusów, pleśni lub glonów wodę. Jej aktywacja polega na kilkukrotnym uderzeniu w czujnik na wierzchu zakrętki, która pod tym wpływem zaczyna emitować wspomniane promieniowanie (zależnie od liczby „puknięć).

Microlyscs podaje, że dwa „puknięcia” wystarczą do oczyszczania wody z kranu, a pięć już do oczyszczenia wody z rzeki, czy jeziora. Sama ekspozycja na promienie UV powinna zabić do 99,9999 procent wszelkich ustrojstw. CrazyCap działa też pasywnie, aktywując się raz na dwie godziny na 20 sekund, ale tylko wtedy, kiedy czujnik wykryje, że ten wynalazek jest nakręcony na butelkę. Jedno ładowanie wystarcza na obrobienie 45 litrów wody z wodociągu albo 18 litrów z rzeki czy jeziora. Wszyscy chętni mogą już teraz zgarnąć swój CrazyCap za 38$, o ile uda się go sfinansować w tej kampanii.

Czytaj też: Ghost Theory – kolejny projekt z Kickstartera, który okazał się oszustwem

Źródło: Kickstarter, New Atlas