Reklama
aplikuj.pl

Zakrzywienie Drogi Mlecznej mogło powstać na skutek kosmicznej kolizji

galaktyka, kosmos

Naukowców od lat zastanawiało tajemnicze skrzywienie naszej galaktyki. Dane zebrane dzięki teleskopowi Gaja sugerują, że jest to efekt kolizji Drogi Mlecznej ze mniejszą galaktyką.

O tym, że dysk naszej galaktyki jest lekko zakrzywiony wiadomo ponad 60 lat. I choć teorii dotyczących tego zjawiska było naprawdę wiele, to dopiero dzięki obserwacjom dokonanym za pośrednictwem teleskopu Gaja okazało się, że owe zakrzywienie porusza się wolniej niż gwiazdy krążące na terenie Drogi Mlecznej. Zakrzywienie kończy pełen obrót wokół centrum w ciągu ok. 600-700 mln lat, natomiast gwiazdy wykonują go w czasie 220 mln lat.

Astronomowie nie wiedzą jeszcze, która galaktyka mogła spowodować zderzenie. Jednym z kandydatów jest SagDEG, galaktyka karłowata znajdująca się w gwiazdozbiorze Strzelca. Wygląda na to, że proces wchłaniania tej galaktyki już trwa i w przyszłości zostanie ona włączona do Drogi Mlecznej.

Co ciekawe, Słońce znajduje się ok. 26 000 lat świetlnych od centrum naszej galaktyki.W tej odległości amplituda zakrzywienia jest stosunkowo niewielka. Obserwacje dotyczyły natomiast obszaru oddalonego o 52 000 lat od centrum.