WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Zalman CNPS20X

Zalman CNPS20X to na papierze jedno z najwydajniejszych chłodzeń na rynku. Czy świetna specyfikacja znajdzie przełożenie na wyniki testów?

Chłodzenie otrzymujemy w sporym kartonie. Wraz z nim w środku znajduje się zestaw montażowy, pasta ZM-STC8, instrukcja oraz kable pozwalające na podłączenie podświetlenia i wentylatorów do jednego złącza. Konstrukcje Zalmana zawsze kojarzyły mi się z fatalnym montażem. Tym razem producent przyjrzał się rozwiązaniom konkurencji i montaż samego radiatora jest prosty. Za to montaż wentylatorów mógłby być łatwiejszy. Możliwe, że same klipsy miałem już wyrobione, ale cały czas spadały one z haczyków na wentylatorach, przez co straszliwie źle się je mocowało. Niestety tutaj Zalman nie popisał się.

Chłodzenie ma wymiary 140 x 170 x 165 mm. Waży ono aż 1,3 kg, czyli całkiem sporo. Natomiast wraz z wentylatorem, według informacji producenta, wysokość może zajmować nawet 184 mm, jeśli chce się zachować kompatybilność z pamięciami RAM. Pamiętajcie więc o konieczności posiadania szerokiej obudowy. Chłodzenie zostało wykonane z aluminium i miedzi, co też widać na samych zdjęciach. Ma ono sześć 6 mm ciepłowodów. Podstawka wykonana jest na lustro.

Wentylatory to modele SF140. Są one dostarczone bez zamontowanej ramki – trzeba to wykonać ręcznie (wystarczy przykręcić cztery śrubki, więc wielkim problemem to nie jest). Ich maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, głośność 29 dBA, przepływ powietrza 61 CFM a ciśnienie 1,1 mmH2O. Wentylatory mają 9 specjalnie wykonanych dużych skrzydełek. Pomiędzy nimi są mniejsze skrzydełka. Ze śmigieł wychodzą dwa przewody – 4 pin i 3 pin 5V ARGB.

Zalman CNPS20X wygląda bardzo dobrze. Każdy z boków wentylatora może być osobno podświetlany (ARGB), dzięki czemu po synchronizacji z płytą główną można ustawić praktycznie każdą konfigurację jaką się chce. Jednakże widać to znakomicie z boku. Od góry podświetlenie jest mniej widoczne, co jest w sumie pewnym minusem. Także podświetlenie środkowego wentylatora z racji umiejscowienia jest mniej widoczne. Zalman CNPS20X będzie jednak dobrze wyglądał w obudowie z oknem – co do tego nie ma wątpliwości.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa