Reklama
aplikuj.pl

Zanieczyszczenie ołowiem lodu arktycznego pokazuje wpływ wojen i plag na nasze środowisko

ołów, lód ołów, zanieczyszczenie ołowiem, ołów Arktyka, ołów historia, arktyka historia

Procesy handlowe i przemysłowe emitują ołów do naszej atmosfery. Dzieje się tak przez tysiące lat – począwszy od wydobywania rud srebra. To zanieczyszczenie przemieszcza się dzięki wiatrom i trafia do pokryw lodowym w Grenladii i innych częściach Arktyki.

W nowym badaniu naukowcy wykorzystali 13 rdzeni lodowych z Arktyki w Grenlandii i Rosyjskiej do pomiaru, datowania i analizowania emisji ołowiu wychwyconej w lodzie od 500 roku naszej ery do czasów dzisiejszych.

Czytaj też: Wiemy czy promieniowanie kosmiczne powoduje raka u astronautów

Zespół odkrył, że wzrost stężenia ołowiu wiąże się ściśle z okresami ekspansji w Europie, nowymi technologiami i dobrobytem gospodarczym.  Zmniejszenie stężenia powiązane sjest z zakłóceniami klimatycznymi, wojnami, plagami czy głodem.

W latach od 800 do 1300 wzrost zanieczyszczenia wskazuje na wzrost gospodarczy, w szczególności w Europie Środkowej. Spadek nastąpił w latach 1300-1680, gdzie zaraza niszczyła te rejony a gospodarka utknęła w miejscu.

Tego typu badania pokazują nam, jak wyglądała wcale nie tak dawna historia. Ciekawe, czy za kolejne setki lat w podobny sposób naukowcy będą sprawdzali co się działo w dzisiejszych czasach.

Czytaj też: Dlaczego ludzie krzywią się po spróbowaniu czegoś kwaśnego?

Źródło: Phys