Reklama
aplikuj.pl

Zaobserwowano gaz z komety międzygwiezdnej

We wrześniu w Układzie Słonecznym odkryto międzygwiezdnego gościa – kometę 2I/Borisov, którą astronomowie zauważyli, gdy zbliżała się do Słońca. Nowe badania skupiają się na tym, z czego zbudowana jest kometa.

Małe ciało nazywane jest przez astronomów „planetozymalem”, ponieważ ma potencjał, by stać się planetą w odpowiednich warunkach grawitacyjnych. Większość planet w Układzie Słonecznym to lód, podobnie jak komety, ale niewielka ich część to skały. Ale planetozymale powinny być widoczne również na zewnątrz naszego układu. Zakładając, że podobne procesy dotyczące formowania planet miały miejsce w innych miejscach, duża liczba planet powinna się poruszać przez przestrzeń międzygwiezdną i z czasem trafiać do Układu Słonecznego.

Czytaj też: Zdjęcia wykonane przez sondę pokazują, że kometa 67P / C-G posiadała tymczasowy księżyc

Naukowcy nie są pewni, czy inne układy są takie same jak nasz pod względem sposobu konfiguracji planet. Badanie obiektów międzygwiezdnych, takich jak 2I/Borysow, daje nam szansę zobaczenia, jak powstają planety w innych częściach galaktyki. Pierwszą okazją do przestudiowania tego zagadnienia było odkrycie obiektu międzygwiezdnego Oumuamua w zeszłym roku. Jego kolor i jasność sugerowały, że został wykonany ze skał i metali – nie zawierał wody ani lodu, ale naukowcy nie byli w stanie określić, z czego dokładnie się składa.

Dzięki 2I/Borisov naukowcy mogli przeprowadzić analizę spektroskopową i dowiedzieć się, które gazy znajdują się w komecie lub wokół niej. Było to trudne, ponieważ obiekt znajduje się blisko Słońca, więc odblask światła słonecznego sprawia, że trudno jest zebrać wystarczająco dużo światła z obiektu, aby przeprowadzić analizę. Wymagało to dwóch prób, ale naukowcy w końcu byli w stanie zebrać dane.

Zauważyli oni wyraźny skok w spektrum ultrafioletowym, który odpowiada cyjanowi – kombinacji węgla i azotu. Gaz ten znajduje się również w kometach Układu Słonecznego. Pojawia się, gdy obiekt zbliża się do Słońca i jest ogrzewany, powodując odparowanie gazów.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: Gemini Observatory]

Czytaj też: Jaka jest różnica między asteroidami, kometami i meteorami?