WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Zapotrzebowanie na piasek sprawia, że znikają plaże

Piasek- skała osadowa, złożona z niezwiązanych ze sobą ziaren jest gorącym towarem. Boom konstrukcyjny w Azji i na Bliskim Wschodzie pochłania miliardy ton tego materiału, przez co tysiące kilometrów plaż są okradane.

Robert Young, badacz na  Western Carolina University, mówi:

Jest to najbardziej szalona rzecz, jaką widziałem w ciągu ostatnich 25 lat. Mówimy o brzydkich, długich na kilometry plażach, których krajobraz przypomina ten na księżycu.

Laura Höflinger, pisząca dla gazety Der Spiegel , odwiedziła  Cape Verde, gdzie mężczyźni schodzą na plaże z łopatami podczas odpływu. Mówi ona:

Z daleka wyglądają oni jakby kopali drogę przez plażę. Są ułożone stosy piasku, część jeszcze jest ciągle wilgotna. Istnieje też kilka dołów, niektórych głębokich nawet na 2 metry.

Prace odbywają się często nielegalnie, ale to jest jedyny sposób na jakikolwiek zarobek dla wielu mieszkańców. ONZ szacuje, że nawet 3/4 piasku, z 40 miliardów ton stosowanych w ciągu roku, jest używane do wytworzenia betonu. Zwykle nawet nie zastanawiamy się, skąd on się bierze. A wystarczy spojrzeć na plaże w niektórych krajach.

Źródło: http://gizmodo.com/, zdjęcie:Thomas Leth-Olsen via photopin cc