Reklama
aplikuj.pl

Zaprojektowana przez studenta tarcza termiczna pozwoli obniżyć koszt budowy statków?

Doktorant z uniwersytetu w Manchesterze stworzył prototyp tarczy chroniącej statki kosmiczne przed wysoką temperaturą. Projekt jednocześnie zachwyca pomysłowością jak i prostotą.

Jednym z zadań atmosfery otaczającej planetę jest ochrona przed spadającymi kosmicznymi śmieciami. Warstwy, wraz ze zbliżaniem do powierzchni stają się gęstsze, a obiekty przelatujące z ogromną prędkością spalają się na skutek tarcia. W tym celu łaziki oraz statki kosmiczne wyposaża się w specjalne tarcze termiczne, które rozpraszają ciepło i zwiększają opór, spowalniając spadanie i jednocześnie obniżając tarcie.

Stosowane do tej pory rozwiązanie zakładało wykorzystanie zdalnie bądź automatycznie uruchamianych osłon. Rui Wu, autor projektu, postanowił nieco bardziej rozbudować tę ideę i zaimplementował elastyczny, wytrzymały i odporny na wysoką temperaturę materiał. W razie potrzeby rozkłada się on na zasadzie podobnej do parasola. Choć może celniejszym porównaniem będzie to do spódnicy tancerki, która obraca się razem w nią podczas piruetów. Koniec końców osłona spełnia w ten sposób dwie funkcje. Po pierwsze, obracając się, zwiększa powierzchnię odpowiedzialną za opór powietrza, co skutkuje spadkiem prędkości opadania pojazdu. Po drugie rozprasza ciepło i fizycznie osłania łazik przed wysoką temperaturą.

W obecnej wersji prototyp jest na tyle lekki i elastyczny, by mógł znaleźć zastosowanie np. przy ochranianiu mniejszych satelit. Dodatkowo osłona pozwala zaoszczędzić spore ilości paliwa, które do tej pory zużywano podczas wchodzenia w atmosferę.

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of Manchester]