Zespół badawczy z University of Virginia School of Medicine wykorzystał komórki macierzyste pobrane od myszy, na podstawie których stworzono zarodek posiadający serce, naczynia krwionośne czy rozwijające się mięśnie.
Naukowcy opisali swoje dokonania na łamach Nature Communications, sugerując, że ich osiągnięcie jest rekordowe. Wynika to z faktu, że udało im się „stworzyć” najbardziej zaawansowaną formę ssaka z użyciem komórek macierzystych. Te są naprawdę niesamowite, ponieważ mają zdolność do przekształcania się w wiele różnych komórek. Łącznie może ich być ponad 200 rodzajów.
Czytaj też: Jak długo mogą przetrwać zamrożone zarodki?
Nowe badania opierają się na dokonaniach tego samego zespołu z 2014 roku. Właśnie wtedy udało się oszacować, jakie warunki są niezbędne do kontrolowanego rozwoju zarodka danio pręgowanego. Siedem lat później naukowcy poszli o krok dalej, a w swoich eksperymentach skupili się na myszach. Udało im się stworzyć embrion posiadający strunę grzbietową, przewód pokarmowy, bijące serce oraz cewę nerwową.
Zarodek z bijącym sercem posiada też przewód pokarmowy i strunę grzbietową
Ten ostatni element budowy jest niezwykle ważny, ponieważ na kolejnych etapach rozwoju przyjmuje formę mózgowia i rdzenia kręgowego. Co ciekawe, opisywany eksperyment jest pierwszym, w którym udało się doprowadzić do rozwoju cewy nerwowej w warunkach in vitro.
Czytaj też: Genetycznie modyfikowane komary to nie koniec. Firma Oxitec zabiera się za kolejne gatunki
Jeden z autorów badania, Bernard Thisse, zauważa jednak, że do ogłoszenia pełnego sukcesu jeszcze daleka droga. Nadal nie udało się bowiem wywołać powstania przednich domen mózgu – w efekcie rozwój zarodków zatrzymywał się w połowie. Rozwiązanie tego problemu ma być kolejnym celem autorów dotychczasowych badań.