Reklama
aplikuj.pl

W kraterach księżycowych zmierzono zaskakująco wysokie stężenie metali. Co to oznacza?

Powszechnie akceptowana hipoteza głosi, że Księżyc powstał na skutek zderzenia obiektu wielkości Marsa z górną warstwą Ziemi, która była uboga w metale. Z nowych badań wynika jednak, że podpowierzchnia naszego naturalnego satelity jest bardziej bogata w metale, niż wcześniej sądzono.

Badania w tej sprawie zostały opisane na łamach Earth and Planetary Science Letters. Z artykułu wynika m.in., że naukowcy zobrazowali i scharakteryzowali pył znajdujący się w głębokich kraterach księżycowych. Badacze doszli do wniosku, że podpowierzchnia Księżyca może być bogatsza w metale niż pierwotnie sądzili.

Ich zdaniem drobny pył znajdujący się na dnie kraterów Księżyca jest w rzeczywistości wyrzucany z materiałów wypychanych spod powierzchni podczas uderzeń meteorów. Porównując zawartość metali na dnie większych i głębszych kraterów z zawartością metali w mniejszych i płytszych formacjach, zespół badawczy natrafił na wyższe stężenia metali w tych pierwszych.

Czytaj też: Na księżycu Saturna odkryto tajemnicze struktury. Mogą świadczyć o istnieniu tam życia

Fakt, że Księżyc może być bogatszy w metale niż Ziemia, podważa pogląd, że to właśnie części płaszcza i skorupy ziemskiej zostały wystrzelone na orbitę. Być może zderzenie z Theią było bardziej niszczycielskie dla ówczesnej Ziemi – wtedy też w przestrzeń zostałaby wyrzucona materia pochodząca z głębszych warstw.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News