Uszkodzenia ciała, takie jak rozległe rany powstałe przykładowo na skutek wypadków, mogą doprowadzić do bardzo dużej utraty krwi w bardzo krótkim czasie. Skalę tego problemu pokazują statystyki, które mówią, że nagła utrata dużej ilości krwi jest wiodącą przyczyną śmierci Amerykanów w wieku poniżej 44 lat. Problem ten zauważyli naukowcy z University of Washington i stworzyli oni coś, co ma zmienić ten stan rzeczy.
Gdy pojawia się przerwa w ciągłości skóry, wtedy organizm spieszy z zamknięciem „wyrwy” aby nie stracić za dużo krwi oraz żeby bakterie nie dostały się do wnętrza organizmu. Płytki krwi gromadzą się wokół rany tworząc masę, która jest związana ze sobą dzięki fibrynie. Następnie tworzy się strup, pod którym odbudowują się dolne warstwy skóry. Natomiast jeśli rana jest zbyt duża to ten cały proces trwa zbyt długo i następuje utrata zbyt dużej ilości krwi.
Naukowcy stworzyli więc syntetyczny materiał, który może być wstrzykiwany podczas występowania tego typu urazów. Nazywa się on PolySTAT i naśladuje on enzym o nazwie czynnik XIII, który katalizuje (przyspiesza) tworzenie się wiązań pomiędzy cząsteczkami fibryny. Początkowo badacze przetestowali materiał na małej ilości krwi i stwierdzili oni, że krew skrzepła znacznie szybciej. Następne badania były przeprowadzone na szczurach i ich wyniki były zaskakujące- zwierzęta bez wstrzykniętego PolySTAT straciły 11 razy więcej krwi niż szczury leczone.
Fakt, aktualnie istnieje wiele metod powstrzymywania krwawienia, jak choćby specjalny żel czy małe gąbki zapychające ranę. Jednakże wszystkie te metody mają różne wady- są zbyt drogie, słabo działają albo wymagają one specjalnego przechowywania. Twórcy nowej metody przekonują, że nowy materiał nie posiada owych wad. Planują oni także sprawdzić jego zastosowanie przy uszkodzeniu narządów.
Źródło: Popsci